Aktualność 

Nasza Akademia zaprasza uczniów szkół średnich na wykłady online z wiedzy o społeczeństwie. Uczestnicy wirtualnych zajęć wraz z wykładowcami ALK zagłębią się w wiedzę z obszarów prawa i postępowania karnego, praw człowieka oraz organizacji pozarządowych.

30.03.2020

Wykłady w ramach programu WOS ONLINE w Koźmińskim to cykl ośmiu zajęć, które mają na celu przybliżenie licealistom tematyki związanej z wiedzą o społeczeństwie. Prowadzący odniosą się do aktualnych zjawisk w Polsce i na świecie, np. związanych z pandemią koronawirusa. Porozmawiają z uczniami o tym, czy ich prawa człowieka mogą zostać ograniczone w obliczu rosnącej liczby zachorowań. Odpowiedzą na pytanie, czy będą mogli dochodzić roszczeń poprzez postępowanie cywilne, jeśli ktoś celowo zarazi ich koronawirusem.

Uczestnicy zajęć dowiedzą się także, czy oglądając programy typu „Sędzia Anna Maria Wesołowska”, doświadczają prawdziwej atmosfery sali sądowej.
 
Zajęcia online z wiedzy o społeczeństwie dla szkół będą odbywały się w terminie od 1 do 30 kwietnia 2020, w wybrane dni, o godzinie 10:00.

Zajęcia dla szkół średnich od wielu lat cieszą się dużą frekwencją uczniów i nauczycieli. Z uwagi na zamknięcie szkół i uczelni do dnia 13 kwietnia oraz brak możliwości zorganizowania ich w tradycyjnej formie każdy uczestnik nie straci możliwości wzbogacania swojej wiedzy oraz przygotowania do matury i zaliczeń przedmiotowych dzięki uczestnictwie w zajęciach wirtualnych.

Tematy i terminy poszczególnych zajęć:

  • Środa, 1.04.2020, godz. 10:00

I.    Prawo administracyjne i postępowanie administracyjne

„Rozważania z zakresu prawa i postępowania administracyjnego” – prof. ALK dr hab. Jan Chmielewski
Czy prawo administracyjne to prawo administracji publicznej? Postaramy się rozwikłać ten z pozoru nierozstrzygalny dylemat. Opowiemy też o sądach, w których nie ma świadków, a które sądzą działania państwa.

Wykład zakończony

  • Piątek, 3.04.2020, godz. 10:00

II.    Prawo karne

„Tańczący z wściekłymi psami: wprowadzenie do prawa karnego” – dr Mateusz Woiński
Razem spróbujemy dokonać rzeczy niemożliwej: w godzinę przeanalizować definicję przestępstwa (co trwa zwykle cały rok akademicki) posługując się przykładami z kanonu popkultury. Lojalnie uprzedzam: świat nie będzie już taki sam; tropienie śladów prawa karnego jest zaraźliwe.

Wykład zakończony
 

  • Środa, 8.04.2020, godz. 10:00

III.    Postępowanie karne

„Po co jest proces karny?” – prof. ALK dr hab. Monika Całkiewicz
Postępowanie karne ma ściśle określone cele i rządzą nim zasady, które nie zawsze są zrozumiałe dla obywateli. Czy oglądając program „Sędzia Anna Maria Wesołowska” doświadczacie atmosfery prawdziwej sali sądowej? Czy będąc obrońcą będziecie bronić tylko niewinnych, jak w „Prawie Agaty”? Na te i inne pytania odpowiem z perspektywy nauczyciela akademickiego i praktykującego radcy prawnego.

Wykład zakończony

  • Piątek, 10.04.2020, godz. 10:00

IV.    Prawo cywilne

„Ochrona wizerunku” – dr Joanna Buchalska
W trakcie zajęć porozmawiamy o tym, jak skutecznie chronić wizerunek oraz w jaki sposób umieszczać go w sieci, aby nie naruszać żadnych praw. Zwrócimy również uwagę na przypadki bezprawnego wykorzystywania wizerunku celebrytów, jak również podpowiemy jak można „zarobić” na wykorzystywaniu wizerunku.

Wykład zakończony

  • Piątek, 17.04.2020, godz. 10:00

VI.    Gwarancje przestrzegania praw człowieka w Polsce

„Prawa człowieka w dobie koronawirusa” – prof. ALK dr hab. Agnieszka Grzelak
W trakcie 45-minutowych zajęć porozmawiamy o tym, czy prawa człowieka można ograniczyć w czasach epidemii oraz kto i jak może to zrobić, by było to legalne. Na przykładach prawa do zdrowia, prawa do nauki, wolności zgromadzeń, prawa do informacji, prawa do prywatności czy wreszcie wolnych i równych wyborów zastanowimy się również, jakie organy stoją na straży przestrzegania praw człowieka w Polsce.

Wykład zakończony

 

  • Środa, 22.04.2020, godz. 10:00

VII.    Postępowanie cywilne

„Postępowanie cywilne w świetle obecnych wyzwań” – prof. ALK dr hab. Joanna Studzińska
W trakcie zajęć na przykładach wskażemy, jakie sprawy są sprawami cywilnymi. Czy mogę dochodzić roszczeń, gdy kolega celowo zarazi mnie koronawirusem? Przedstawione zostaną etapy postępowania cywilnego oraz prawa i obowiązki stron. Ze względu na obecne potrzeby powiemy na ile zinformatyzowany jest proces cywilny. Czy mogę dochodzić roszczeń online?

Wykład zakończony

  • Piątek, 24.04.2020, godz. 10:00

VIII.    Roszczenia z prawa pracy w postępowaniu cywilnym

„Roszczenia z prawa pracy w postępowaniu cywilnym” – dr Magdalena KubaZapewne każdy z Was zastanawia się nad tym, jak będzie wyglądać Wasza ścieżka zawodowa i czym dokładnie będziecie zajmować się w przyszłości. Bez względu na to, jakiego wyboru dokonacie, zetkniecie się z prawem pracy – albo jako pracownicy, albo jako pracodawcy zatrudniający pracowników. W trakcie zajęć porozmawiamy o sytuacji prawnej pracownika i pracodawcy oraz o tym, jakich praw mogą oni dochodzić przed sądem pracy.

Wykład zakończony

  • Czwartek 30.04.2020, godz. 10:00 – wykład dr Anny Pudło przełożony z dnia 15.04.2020

V.    Organizacje pozarządowe ochrony praw człowieka

„Organizacje międzynarodowe i pozarządowe a ochrona praw człowieka” – dr Anna Pudło
Jak wiemy, godność, wolność, równość i poszanowanie praw człowieka to kluczowe wartości współczesnych państw demokratycznych oraz organizacji międzynarodowych. W trakcie 45 min naszego spotkania zastanowimy się nad rolą organizacji międzynarodowych i pozarządowych w ochronie praw człowieka, mając na uwadze obecną sytuację w związku z pandemią koronawirusa. Spróbujemy odpowiedzieć na następujące pytania: Czy organizacje te są nadal potrzebne? Czy spełniają swoją rolę? A może międzynarodowy i krajowy system ochrony praw człowieka poradzi sobie bez organizacji międzynarodowych i pozarządowych?

Wykład zakończony

 

Aby wziąć udział w wykładach WOS ONLINE w Koźmińskim, wystarczy dostęp do komputera lub urządzenia mobilnego oraz aplikacji Microsoft Teams, a także konta mailowego w domenie Microsoft, które można bezpłatnie założyć na stronie: www.office.com. Jego okres ważności to 6 miesięcy.

 W większości przypadków nie będzie nawet konieczności instalacji aplikacji. Osoby, które korzystają z przeglądarek Chromie i Edge, nie muszą jej instalować – dołączają do spotkania przez przeglądarkę. Ci z Was, którzy korzystają z przeglądarki Firefox albo używają komputerów Apple’a, powinni zainstalować sobie aplikację Teams. Najłatwiej pobrać ją TUTAJ. Instalacja jest niekłopotliwa i niedługa.

W przypadku pytań prosimy o kontakt z Alicją Tomasiewicz:
atomasiewicz@kozminski.edu.pl,
tel. 22 519 21 70

Zapraszamy serdecznie!

powrót / back