Aktualność 

"Financial Times" opublikował listę "Summer Books of 2020: Economics". Znalazła się w niej książka prof. Grzegorza W. Kołodko, "China and the Future of Globalization: The Political Economy of China’s Rise".

24.07.2020

Siły globalizacji zmieniły ekonomicznie świat, ale na Zachodzie polityka staje się coraz bardziej rozdrobniona, ponieważ poziom życia wszystkich, z wyjątkiem bardzo bogatych, ulega stagnacji. W rezultacie rośnie alienacja i nacjonalizm. W międzyczasie Chiny stały się najpotężniejszą gospodarką na świecie dzięki tym samym siłom globalizacji, które uwięziły Zachód. Prof. Grzegorz W. Kołodko analizuje system gospodarczy w Chinach i przenosi swoją wyjątkowo jasną i dalekowzroczną analizę na globalną gospodarkę. Poprzez jakościową i obszerną ilościową analizę ekonomiczną globalnej gospodarki, skierowanej w stronę Azji, prof. Kołodko przedstawia recepty na to, jak Zachód może uczyć się na podstawie obserwacji podejścia Chin i sprawić, by globalizacja znów przyniosła korzyści obywatelom.

„Powstanie Chin to największe wydarzenie polityczne i gospodarcze naszej epoki. Grzegorz Kołodko, były Minister Finansów w Polsce, dokonał przemyślanej, wyważonej i wnikliwej analizy implikacji globalnych. Szczególnie zaniepokojony jest pragnieniem Stanów Zjednoczonych, aby zmienić Chiny we wroga. Ale, jak zauważa, „Chiny nie chcą zamieniać innych krajów we wrogów... To zdumiewające, ale Chiny wydają się lepiej rozumieć, o co toczy się gra na obecnym rozdrożu cywilizacyjnym”. Profesor Kołodko ma rację” – mówi Martin Wolf, zastępca redaktora i główny komentator ekonomiczny „Financial Times”.

Link do pełnej listy "Summer Books of 2020: Economics" znajduje się tutaj. Wymagana jest subskrypcja "Financial Times", która jest dostępna bezpłatnie dla studentów i pracowników naszej Akademii.

powrót / back