Aktualność 

Czy nowy pragmatyzm zatriumfuje? O tym m.in. dyskutowano w dniach 28-29 stycznia 2019 w Akademii Leona Koźmińskiego podczas specjalnej jubileuszowej konferencji naukowej "W POSZUKIWANIU LEPSZEGO ŚWIATA - EKONOMIA I POLITYKA".

30.01.2019

W konferencji jubileuszowej prof. Grzegorza W. Kołodko uczestniczyło ponad 500 gości, w tym 50 znakomitych panelistów.

Pierwszego dania dominowały tematy gorące dla świata: globalizacja, sukces chińskiej gospodarki, wewnętrzne problemy Europy, a zwłaszcza strefy euro, klęska ideologii neoliberalnej w demokratycznych społeczeństwach i propozycja dalszego rozwoju gospodarki światowej w kierunku zrównoważonego rozwoju, jaką jest teoria nowego pragmatyzmu stworzona przez prof. Grzegorza W. Kołodko. Wśród panelistów nie zabrakło wybitnych uczonych, noblistów z ekonomii, naukowców i praktyków zaangażowanych w projekty wyrównywania szans emancypujących się gospodarek.

W drugim dniu konferencji debata odbywała się w języku polskim, dlatego dotykała częściej problemów krajowych, aczkolwiek w szerokim kontekście zmian globalnych, takich jak zagrożenia nowym nacjonalizmem czy wojnami celnymi.

Oprócz wartościowej merytorycznie debaty nie zabrakło akcentów osobistych, bowiem ze wszystkich zakątków świata, od różnych instytucji płynęły życzenia kierowane pod adresem jubilata. Niezwykle ciekawe życie prof. Grzegorza W. Kołodko, bogate w wydarzenia polityczne, ale też dające przestrzeń na realizację własnych pasji, ilustrowała towarzysząca konferencji wystawa, poświęcona jego publikacjom, podróżom, fotografii oraz akcentom osobistym.

Obszerne relacje z konferencji zamieściły media patronujące temu wydarzeniu: Rzeczpospolita i Interia
Wywiad z prof. Kołodko na interia.pl
Tak relacjonuje konferencję jej współorganizator, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne: TUTAJ
Relacja wideo z pierwszego dnia konferencji - WORLD DAY
Relacja wideo z drugiego dnia konferencji - DZIEŃ POLSKI

 

 

powrót / back