Akademia Leona Koźmińskiego wśród 20 uczelni na świecie najlepiej kształcących przyszłych finansistów wg rankingu "Financial Times" 2018

18.06.2018

18 czerwca 2018 r. brytyjski dziennik „Financial Times” opublikował globalny ranking studiów magisterskich z finansów. Wygrały uczelnie z Francji, które zajęły całe podium: pierwsza – HEC Paris, druga – ESCP Europe, trzecia – Edhec Business School. ALK, jako jedyna uczelnia z Polski i z Europy Środkowo-Wschodniej, zajęła 17. miejsce.

Studia z finansów w Akademii Leona Koźmińskiego wybiera coraz więcej młodych Polaków i studentów zagranicznych, którzy widzą w nich gwarancję stabilizacji zawodowej i dobrych zarobków. Polacy kierują się wskazaniem Polskiej Komisji Akredytacyjnej, która przyznała kierunkowi najwyższą ocenę, wyróżniającą. W ALK finanse i rachunkowość można studiować po polsku i po angielsku. Podczas studiów można uzyskać cenione w branży międzynarodowe certyfikaty zawodowe i dyplomy m.in. ACCA, CIMA. Program uzyskał także CFA Institute Recognition. W ramach studiów są realizowane unikatowe specjalności, np. przeciwdziałanie praniu brudnych pieniędzy, finanse korporacyjne, finanse międzynarodowe, rachunkowość i sprawozdawczość finansowa, czy nowość wprowadzona od 2018 r. z dofinansowaniem unijnym - specjalność Big Data Analysis.

Prowadzone w języku angielskim finanse i rachunkowość w Akademii Leona Koźmińskiego to najbardziej umiędzynarodowiony kierunek – 70% studentów stanowią cudzoziemcy. – Wśród studentów zagranicznych dominują Europejczycy, co roku jest więcej Włochów, Francuzów, szybko rośnie również liczba studentów z Azji, zwłaszcza z Indii. Na razie mamy zaledwie kilku Chińczyków, ale sądzę, że będzie ich coraz więcej – mówi kierownik studiów, prof. Paweł Mielcarz.

Duży popyt na wiedzę finansową w państwach azjatyckich zachęca także tamtejsze uczelnie do walki o najlepszych studentów z regionu. Do rankingu „FT” najlepszych studiów z finansów trafiło już pięć uczelni z Chin i jedna z Singapuru. Powołując się na firmę rekrutacyjną Morgan McKinley, „FT” informuje o dużym popycie w Chinach na fachowców od finansów i o zarobkach rosnących tam w tempie nawet 8% rocznie. Na razie jednak zarobki absolwentów dalekowschodnich finansów są niższe niż rekordowo wysokie uposażenia absolwentów amerykańskiej MIT (7. miejsce) – ponad 140 tys. dolarów rocznie w trzy lata po skończeniu studiów. Zarobki absolwentów ALK w tym samym okresie, mierzone w rankingu siłą nabywczą pieniądza (PPP), to niemal 90 tys. dolarów rocznie.

Link do rankingu