Aktualność 

93% studentów i 89% obcokrajowców ocenia Warszawę jako bardzo dobre miejsce do rozwoju zawodowego i życia – tak wynika z raportu „Kapitał ludzki w Warszawie 2019” opracowanego z inicjatywy Urzędu m. st. Warszawy.

22.10.2019

Jak wynika z raportu „Kapitał ludzki w Warszawie 2019”, opracowanego z inicjatywy Biura Rozwoju Gospodarczego Urzędu m. st. Warszawy, stolica to idealne miejsce do życia i pracy, które co roku przyciąga utalentowanych studentów, inwestorów oraz artystów z innych części Polski i świata.

Rocznie w stolicy na 62 uczelniach studiuje blisko 220 tysięcy studentów. Przyciąga ich szeroka oferta edukacyjno-kulturalna oraz bogaty wybór kierunków studiów. Oczekują studiów na wysokim poziomie, wykwalifikowanej kadry oraz urozmaiconych zajęć, które będą spójne z ich zainteresowaniami. Ponad 75% studentów w Warszawie jest bardzo usatysfakcjonowanych z oferty uczelni wyższej, którą wybrali.

Co roku mury stołecznych uczelni opuszcza 50 tysięcy absolwentów. 6 na 10 z nich podjęło studia w stolicy
z uwagi na możliwość zdobycia cennego doświadczenia zawodowego w postaci praktyk, staży czy pracy w firmach międzynarodowych już w trakcie studiów. Najbardziej doceniani na rynku pracy są pracownicy, którzy ukończyli szkoły o profilu ekonomiczno-biznesowym oraz posiadający znajomość języków obcych.

Zalety edukacji oraz mieszkania w Warszawie doceniają nie tylko Polacy. Każdego roku miasto wita kolejnych studentów i specjalistów z krajów Europy Zachodniej, m.in. Niemczech, Francji czy Wielkiej Brytanii.
Osoby z tych krajów doceniają stosunek wysokich wynagrodzeń w stosunku do kosztów życia. Drugi wskaźnik, obejmujący m.in. koszty mieszkań oraz usług, w krajach ich pochodzenia jest zdecydowanie wyższy, co sprawia, że coraz chętniej przeprowadzają się do Warszawy, aby podjąć tu studia, a następnie znaleźć pracę
i zamieszkać na stałe.

W stolicy studiują również młodzi ludzie z krajów takich jak Indie, Ukraina, Turcja, Portugalia, czy Rumunia.
Ich główną motywacją do przeprowadzki do Polski jest często zwykła ciekawość. Zazwyczaj zostają nad Wisłą ze względu na dużą ilość firm międzynarodowych, w których mogą znaleźć zatrudnienie, a także zakładane związki i rodziny.

Młodzi ludzie z wielokulturowych środowisk, o rożnych perspektywach i doświadczeniach, oferują firmom zlokalizowanym w stolicy świeże spojrzenie na biznes oraz przyciągają inwestorów, którzy tworzą kolejne miejsca pracy.

Prawie wszyscy ankietowani obcokrajowcy byli zaskoczeni wysokim poziomem bezpieczeństwa, przyjaznym
i otwartym nastawieniem Warszawiaków oraz dużą ilością zieleni miejskiej. Osoby z innych miast Polski wysoko oceniły natomiast stołeczną infrastrukturę, m.in. komunikację miejską, bogatą ofertę kulturalną oraz gastronomiczną. 86% respondentów zdecydowanie poleciłoby przeprowadzkę do Warszawy komuś bliskiemu.  

Raport został przygotowany na zlecenie m.st. Warszawy, którego jednym z celów strategicznych #Warszawa 2030 jest przyciąganie talentów i liderów oraz udzielanie im wsparcia. Autorzy raportu zebrali informacje
na temat trendów związanych z karierą w Warszawie oraz przygotowaniem młodych pracowników do pracy zawodowej pod względem ich kompetencji językowych czy zdobytego już doświadczenia.

Cały raport jest dostępny tutaj 

powrót / back