Nowe podejście do zarządzania projektami w Koźmińskim
Dynamicznie zmieniające się otoczenie, takie jak rozwój technologii, rosnące wymagania klienta, konkurencja, wymuszają na organizacji większej elastyczności i efektywności działania. W związku z tym organizacje poszukują nowoczesnych koncepcji zarządzania, które zapewnią im przewagę konkurencyjną i pozwolą osiągnąć sukces na rynku. Dodatkowo, spowolnienie gospodarki oraz wzrost znaczenia innowacji wpływa na złożoność i ryzykowność przedsięwzięć, a to na wzrost zainteresowania zarządzaniem projektami. W tej sytuacji profesja zarządzania projektami zyskuje na znaczeniu, wcześniej niszowa techniczna dyscyplina, dziś obszar o strategicznym znaczeniu.
Nowa sytuacja wymusza nowy sposób myślenia i nowe role, w tym Kierownika Projektu. Dziś każda zmiana wprowadzana jest poprzez realizację projektów, czy programów, a Project Manager już nie zarządza projektem zgodnie z trójkątem ograniczeń, ale staje się Liderem Zmiany. W związku z tym, aby odnieść sukces, nie wystarczy już znajomość narzędzi i technik zarządzania projektami. Kluczowe stają się kompetencje przywódcze i biznesowe, które wraz z technicznymi składają się na trzy obszary kompetencji Project Managera.
Jak ta nowa sytuacja wpływa na liderów i członków zespołów projektowych? Jakich kompetencji poszukuje się dziś na rynku pracy?
Zgodnie z Trójkątem Kompetencji Project Management Institute® (ang. Talent Triangle), który reprezentuje zdefiniowany przez pracodawców zbiór krytycznych umiejętności dzisiejszego Kierownika Projektu, nie wystarczą już narzędzia i techniki zarządzania projektami (pierwszy obszar). Znajomość strategii firmy, umiejętność jej tworzenia i wykorzystywania, ciągłe monitorowanie otoczenia biznesowego i komunikowanie zmian decydentom w celu interpretacji i działania, czyli kompetencje strategiczne i biznesowe (drugi obszar) stają się kluczowe w osiągnięciu przewagi konkurencyjnej. Trzeci obszar to kompetencje przywódcze, które 75% organizacji ocenia jako najważniejsze dla skutecznej nawigacji złożonością projektową. (PMI’s Pulse of Profession).
Dziś poszukuje się pracowników, którzy nieustannie odkrywają siebie, świetnie radzą sobie z niepewnością i ciągłą zmianą. Dzisiejsze otoczenie biznesowe jest pełne niejasności i tylko osoby posiadające takie umiejętności jak współpraca, efektywna komunikacja, kreatywność i elastyczność sprostają wyzwaniom szybko zmieniającego się rynku.
Dlatego też proponujemy Państwu nowe, kompleksowe podejście do zagadnień zarządzania projektami zgodne z PMI® Talent Triangle oraz najnowszymi trendami.
W organizacjach, które inwestują w rozwój w trzech obszarach, 40% więcej projektów osiąga zakładane cele i korzyści biznesowe. (PMI’s Pulse of Profession).
Nie ma lepszej metody niż nauka poprzez działanie, czyli kiedy:
Również wymiana doświadczeń to świetna okazja do rozwoju. Coaching, mentoring, czy regularna informacja zwrotna to elementy, których nie może zabraknąć jeśli chcemy rzeczywiście się czegoś nowego nauczyć.
Nie możemy też zapomnieć o formalnej edukacji - warsztaty, szkolenia, książki czy artykuły to świetna okazja do uporządkować czy nabycia nowej wiedzy i umiejętności. Ma to jednak sens wyłącznie jak to czego się nauczyliśmy zastosujemy w praktyce.
Mapa PM
The PMI Talent Triangle® to kompletny, uznany jako krytyczny przez pracodawców zestaw kompetencji Project Managera, na który oprócz znajomości narzędzi i technik zarządzania projektami składają kompetencje strategiczno-biznesowe oraz umiejętności przywódcze.