Kompetencje strategiczno-biznesowe

Poniższa propozycja została zaprojektowana zgodnie z formułą 70:20:10 w celu wsparcia rozwoju w jednym z trzech wymiarów kompetencji wg. PMI® Talent Triangle “Kompetencje strategiczno-biznesowe”. PMI® Talent Triangle to kompletny, uznany jako krytyczny przez pracodawców zestaw kompetencji Project Managera, na który oprócz kompetencji strategiczno-biznesowych składa się znajomość narzędzi i technik zarządzania projektami oraz umiejętności przywódcze.

Znajomość strategii firmy, umiejętność jej tworzenia i wykorzystywania, ciągłe monitorowanie otoczenia biznesowego i komunikowanie zmian decydentom w celu interpretacji i działania, czyli kompetencje strategiczno-biznesowe stają się kluczowe w osiągnięciu przewagi konkurencyjnej. Obszar ten obejmuje takie aspekty:

70% Nauka w działaniu
ZASTANÓW SIĘ NAD:
 • modelem biznesowym zgodnie, z którym działa organizacja
 • strategią organizacji, celami strategicznymi i biznesowymi i jak przekładają się one na Twoją pracę
 • relacjami z klientem
ZAPOZNAJ SIĘ
 • z innymi modelami i schematami biznesowymi
 • analizą konkurencji
 • otoczeniem biznesowym i obecnymi trendami
 • informacjami na temat branży, w której działasz
 • regulacjami prawnymi, które dotyczą Twojej branży, czy też mogą mieć wpływ na projekty, które realizujesz
WEŹ UDZIAŁ W PROJEKCIE/ PROGRAMIE TRANSFORMACJI ORGANIZACYJNEJ

Nie ma lepszej metody niż nauka poprzez działanie. Dodatkowo, wybierając odpowiedni program edukacyjny (więcej w kolumnie ”10% Formalna edukacja & przydatne źródła”) oraz nawiązując relację mentoringową, czy korzystając z innej formy wsparcia (patrz kolumna „20% Nauka od innych”) masz gwarancję, że Twój projekt czy program zakończy się sukcesem.

LUB OBSERWUJ DZIAŁANIA DOŚWIADCZONYCH KIEROWNIKÓW PROJEKTU/PROGRAMUTRANSFORMACJI ORGANIZACYJNEJ

Jeśli w chwili obecnej nie realizujesz projektu, czy programu z obszaru transformacji organizacyjnej, a jesteś zainteresowany rozwojem w tym obszarze znajdź projekt/program, który będziesz obserwować.

LUB DOŁĄCZ DO WŁADZ JAKIEGOŚ STOWARZYSZENIA BRANŻOWEGO

Praca w stowarzyszeniach i organizacjach pozarządowych to świetna okazja do zdobycia doświadczenia. Dołączenie do władz takiej organizacji to szansa na rozwój w obszarze kompetencji strategiczno-biznesowych.
20% Nauka od innych
SPOTKAJ SIĘ ZE SWOIM MENEDŻEREM I POROZMAWIAJ NA TEMAT:
 • modelu biznesowego zgodnie, z którym działa organizacja
 • strategią i celami strategicznymi i biznesowymi organizacji
 • innymi tematami, które pozwolą lepiej zrozumieć rynek
ZNAJDŹ MENTORA

Poproś kogoś bardziej doświadczonego, aby został Twoim mentorem w obszarze kompetencji strategiczno-biznesowych. Spotkania i konferencje branżowe są świetną okazją do znalezienia mentora. Dodatkowo, stowarzyszenia oferują tę formę wsparcia dla swoich członków.

MENTORING JAKO CZĘŚĆ PROGRAMU STUDIÓW PODYPLOMOWYCH

Niektóre studia podyplomowe oferują mentoring indywidualny w ramach swoich programów, np. Transition Manager Academy.
10% Formalna edukacja & przydatne źródła
WAŻNE:


Profesja zarządzania projektami zyskuje na znaczeniu, wcześniej niszowa techniczna dyscyplina, dziś obszar o strategicznym znaczeniu. Ciągłe monitorowanie otoczenia biznesowego i komunikowanie zmian decydentom w celu interpretacji i działania to bardzo ważny aspekt pracy dzisiejszego Lidera Projektu.

STUDIA MBA: POZOSTAŁE STUDIA PODYPLOMOWE: SZKOLENIA OTWARTE PROPOZYCJE KSIĄŻKOWE: PRZYDATNE LINKI: