Zapraszamy na dzień otwarty online studiów podyplomowych Horeca Menedżer.

Jeśli wciąż zastanawiasz się czy warto wziąć udział, chcesz dowiedzieć się więcej na temat programu, zadać pytanie opiekunowi merytorycznemu kierunku to masz na to znakomitą okazję. Bez wychodzenia z domu.


Posłuchasz również wykładu Krzysztofa Kalicińskiego na temat sytuacji w branży gastronomicznej w dobie pandemii.

Dlaczego warto wziąć udział w naszych studiach?

  • Bezcenna wiedza i doświadczenie topowych menedżerów - wśród wykładowców znajdziesz właścicieli hoteli, restauracji osoby zarządzające sieciami kawiarni, restauracji. Dowiesz się jak odnoszą sukcesy w czasach kryzysu.

  • Zdobędziesz kompetencje zarządcze - nauczysz się najlepszych praktyk  z zakresu zarządzania firmą lub działem w branży HORECA, w tym zarządzania kosztami, czasem, zasobami, zakupami, sprzedażą. Poznasz zasady operacyjne Food&Beverage, oraz w działalności restauracyjnej i bankietów. W czasach kryzysu fundamenty prawidłowego zarządzania się nie zmieniły.  To co zmieniło się, to to że rynek jeszcze bardziej niż przedtem tych błędów wybaczał nie będzie.

  • Zwiększysz efektywność swojego biznesu - jeśli prowadzisz własny biznes gastronomiczny specjaliści z wieloletnim stażem pokażą Ci  jak efektywniej zarządzać kosztami oraz skutecznie promować swój biznes. Sporo uwagi poświęcimy nowym konceptom i pomysłom sprzedażowym oraz marketingowym. Sięgniemy także do doświadczeń z innych krajów w zakresie pomysłów na wychodzenie branży z turbulencji i kryzysu.
  • Unikniesz kosztownych błędów -  czas kryzysu to wiele zagrożeń, ale również okazje dla odważnych i umiejących myśleć strategicznie.  Jeśli planujesz otworzyć własną restaurację lub hotel dowiesz się w jaki sposób topowi menedżerowie wybierają lokalizacje pod kolejne inwestycje i jak należy stworzyć biznes plan, aby zminimalizować ryzko nieudanej inwestycji wartej często miliony złotych.
  • Gwarancja jakości - studia prowadzone są w Akademii Leona Koźmińskiego - najlepszej szkole biznesowej w Polsce.


Sprawdź program studiów: kliknij TU

Zapraszamy:


●    Właścicieli oraz menedżerów restauracji, hoteli, kawiarni
●    Osoby prowadzące firmy cateringowe i eventowe
●    Szefów kuchni, chcących poszerzyć swoją wiedzę w zakresie zarządzania
●    Inwestorów zainteresowanych otwarciem różnych typów lokali gastronomicznych, hoteli, pensjonatów


Kiedy: 28 września godzina 20:00

Gdzie: Spotkanie Online

Plan spotkania:

20:00 – 20.10 powitanie uczestników i wprowadzenie w koncepcję oraz zakres studiów przez kierownika studiów – Adriana Łukasiewicza

20:10-20:40 wykład „Sytuacja branży gastronomicznej w dobie pandemii” – Krzysztof Kaliciński – wykładowca na studiach podyplomowych Horeca Menedżer w ALK, były wieloletni  Business Development & Operations Director sieci Green Caffe Nero, będącej własnością Caffe Nero. Wcześniej m.in. McDonalds, TGI Friday’s i Dyrektor Operacyjny sieci Coffeeheaven

20:40 - 21:10 Pytania i odpowiedzi dotyczące studiów, dyskusja

 


Udział jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona.

 

 

 

 

Koordynator spotkania

Małgorzata Cybulska

Doradca edukacyjny

+48 (22) 519 23 66

mcybulska@kozminski.edu.pl