29 November

Efektywność prawa na przykładzie regulacji dotyczących ochrony czystego powietrza

Katedra Prawa Karnego ALK serdecznie zaprasza na seminarium naukowe: "Efektywność prawa na przykładzie regulacji dotyczących ochrony czystego powietrza", na którym referat wygłosi dr Mateusz Podhalicz, asesor sądowy, Sąd Rejonowy dla Łodzi- Śródmieścia w Łodzi.

29 listopada 2023 r., godz. 18.00

Seminarium odbędzie się online.

"Czy opłaca się walczyć ze smogiem? Zaskakujące pytanie? A przecież czyste powietrze jest bez wątpienia dobrem deficytowym w Polsce. W zbliżającym się okresie grzewczym pewnie znów będzie głośno o kolejnych przekroczeniach kolejnych progów szkodliwych substancji. Czy jednak Polska - przede wszystkim rozumiana jako polskie prawo - może temu jakoś zaradzić? A czy podejmuje próby? I w końcu - czy to się społeczeństwu opłaca?

O efektywności prawa opowiem na przykładzie ochrony prawa do czystego powietrza. System prawa, także przez normy prawnokarne, powinien przecież chronić prawo do korzystania z tego zasobu i zapewniać, że jakość powietrza przynajmniej się nie pogarsza. W wystąpieniu przedstawię swoje badanie dotyczące tego, czy polskie prawo te funkcje spełnia, a jeśli nie, to gdzie leżą tego przyczyny. - dr Mateusz Podhalicz"