Bootcamp Obywatelski w Koźmińskim. Naszym gościem był Jego Ekscelencja Ambasador USA w Polsce Pan Mark Brzeziński.

19.09.2022

W dniach 15-18 września gościliśmy uczestników drugiej edycji Bootcampu Obywatelskiego – najważniejszego wydarzenia Fundacji Akademia Wiedzy Obywatelskiej. Grupa 40 licealistów i licealistek z całej Polski spotkała się w Akademii Leona Koźmińskiego, żeby uczyć się o tym, jak swoją pasję do działań społecznych przekuć na realną zmianę otaczającej nas rzeczywistości.

Już drugi rok z rzędu byliśmy gospodarzem wydarzenia. Oprócz Koźmińskiego wśród organizacji wspierających wydarzenie znalazły się także Fundacja EFC, Fundusz Obywatelski im. Henryka Wujca oraz European Democracy Youth Network.

Gościem specjalnym wydarzenia był Jego Ekscelencja Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Pan Mark Brzeziński.

Tegoroczną edycję Bootcampu otworzył Rektor naszej Akademii prof. Grzegorz Mazurek, który podczas powitalnego przemówienia wyraził podziw wobec zaangażowania uczestników w sprawy społeczne.

Podczas 4 dni wydarzenia uczestnicy i uczestniczki mieli okazję spotkać się z wyjątkowymi osobami związanymi z przestrzenią publiczną. Wśród prelegentów znaleźli się między innymi naukowczyni prof. ALK Aleksandra Przegalińska, Prezes Zarządu Fundacji Stocznia Jakub Wygnański i szefowa misji INTERSOS w Ukrainie Aleksandra Wiśniewska. Do grona panelistów dołączyły także młode osoby związane z działalnością społeczną, m.in. Julia Kaffka – założycielka Akcji Menstruacji czy Łukasz Korzeniowski – założyciel Stowarzyszenia Umarłych Statutów.

Ideą spotkania jest budowanie silnego społeczeństwa obywatelskiego przez młodych ludzi. Organizatorzy zapewniają, że dołożyli wszelkich starań, aby program wydarzenia umożliwił uczestnikom szerokie spojrzenie na możliwość zaangażowania się w sprawy publiczne i przekucia ich aktywności społecznej na realną zmianę wokół siebie. Dlatego program Bootcampu Obywatelskiego obejmował zajęcia zarówno z pracy w służbie cywilnej, organizacjach pozarządowych, thinktankach, jak i organizacjach pozarządowych.

Uczestnicy brali udział w dyskusjach panelowych, warsztatach i pracy grupowej pod okiem doświadczonych ekspertów i ekspertek. Punktem kulminacyjnym wydarzenia były warsztaty “FuturePL - policy challenges for 2030”, które organizowano we współpracy z European Democracy Youth Network. W ramach tego zadania 5 grup roboczych opracowało rozwiązania na poziomie polityk publicznych w takich obszarach tematycznych jak depopulacja, ubóstwo energetyczne czy wykluczenie transportowe.

W niedzielę uczestnicy wrócili do domów, żeby w swoich lokalnych społecznościach móc dzielić się wiedzą i umiejętnościami, które nabyli podczas wydarzenia. Akademia Wiedzy Obywatelskiej pozostaje w kontakcie z wszystkimi osobami uczestniczącymi, żeby badać to, jak Bootcamp wpływa na rozwój ich działalności społecznej i publicznej.

Bootcamp Obywatelski 2022
Bootcamp Obywatelski 2022
Bootcamp Obywatelski 2022
Bootcamp Obywatelski 2022
Bootcamp Obywatelski 2022
Bootcamp Obywatelski 2022
Bootcamp Obywatelski 2022
Bootcamp Obywatelski 2022
Bootcamp Obywatelski 2022
Bootcamp Obywatelski 2022
Bootcamp Obywatelski 2022
Bootcamp Obywatelski 2022

See also