Wywiad z Mariuszem Wnukiem, absolwentem prawa + oraz mentorem w programie mentorskim dla studentów ALK

  • Jest Pan naszym absolwentem i jednocześnie od niedawna pełni Pan rolę mentora w programie mentorskim dla studentów. Co zachęciło Pana do udziału w tym projekcie?

Jest mi niezmiernie miło uczestniczyć w pierwszej edycji programu mentoringowego w Koźmińskim. Program jest unikalną szansą dla studentów na omówienie wyzwań, z jakimi się zmagają, oraz ich wyobrażeń na temat pracy w branżach, w których chcą rozpocząć swoją karierę zawodową. Już pierwsze spotkanie z mentee uświadomiło mi, że ich wyzwania niewiele różnią się od tych, z którymi sam mierzyłem się kilka lat temu, co z kolei utwierdza mnie w przekonaniu, że tego typu inicjatywy są potrzebne.

  • To dobra okazja, aby przypomnieć sobie studenckie czasy. Co się Panu najbardziej podobało w ALK?

Możliwość studiowania dwóch kierunków jednocześnie i sprawna organizacja ze strony uczelni, aby nam to umożliwić. Zajęcia na prawie i finansach były rozplanowane tak, aby ich terminy nie pokrywały się. Inne uczelnie nie dawały takich możliwości. Studiując dwa kierunki (prawo i finanse - przyp. red.) spędzałem na uczelni wiele godzin, ale mogłem spokojnie realizować zajęcia z jednego kierunku, a następnie z drugiego. Kolejna rzecz, jaką wspominam, to wspaniali ludzie oraz dobry kontakt z dziekanatem i wykładowcami, którzy mają bardzo dobre przygotowanie teoretyczne i praktyczne. 

  • Czym zajmuje się Pan zawodowo?

Swoją karierę rozpocząłem od pracy w zespołach cen transferowych Deloitte oraz MDDP, co było świetnym połączeniem wiedzy zdobytej na prawie oraz finansach, jednak po 3 latach doszedłem do wniosku, że nie jest to kierunek, w którym chciałbym się rozwijać. Trzy lata temu zmieniłem ścieżkę kariery i rozpocząłem pracę w Dentons jako analityk rynku. Po roku zostałem koordynatorem warszawskiego zespołu Insight & Intelligence, zajmującego się tzw. „białym wywiadem”. Nasza praca polega na przeprowadzaniu strategicznych analiz rynku, klientów i konkurencji oraz szeroko rozumianego wykorzystywania danych w procesie podejmowania decyzji biznesowych przez prawników kancelarii.

  • Jaki rodzaj wiedzy, zdobytej na naszych studiach, wykorzystuje Pan w obecnej pracy?

Angielski prawniczy oraz szybkie przyswajanie wiedzy w zakresie nowych, nieznanych mi wcześniej tematów. Najważniejsza jednak umiejętność, którą wykorzystuję w obecnej pracy, to zbieranie danych z wielu różnych źródeł, analiza ich oraz wyciąganie odpowiednich wniosków i praktycznych spostrzeżeń dla prawników.

  • Co myśli Pan o połączeniu prawa z finansami po kilku latach pracy w branży?

Moim zdaniem połączenie prawa z finansami jest bardzo dobry pomysłem. Na rynku jest mało prawników, którzy mają podstawy finansów, i odwrotnie – finansistów, którzy mają wiedzę w zakresie prawa. Ukończenie tych dwóch kierunków stanowi silną przewagę konkurencyjną na tle innych osób, które w tym samym czasie ukończyły tylko jeden kierunek, jednocześnie dając dużo szersze możliwości rozwoju na rynku.

  • Pana kariera robi wrażenie. Czy od początku było łatwo?

Zdecydowanie nie było łatwo, ponieważ konkurencja jest gigantyczna. Zanim dostałem się do Deloitte, byłem na kilkudziesięciu rozmowach kwalifikacyjnych. Wiele z nich przeszedłem pomyślnie, natomiast z wielu odpadłem już po pierwszych spotkaniach. Wszystkie te spotkania pozwoliły mi wyciągnąć wnioski, nabrać pewności siebie, a zebrane doświadczenie odpowiednio przygotować się do rekrutacji w tzw. „Wielkiej Czwórce”. W większości firm zestaw pytań rekrutacyjnych jest podobny, a w konsekwencji odpowiednie przygotowanie zwiększa szanse pomyślnego przejścia do kolejnego etapu rekrutacji. Warto pamiętać, że na jedno stanowisko w najlepszych firmach jest kilkudziesięciu, a czasem nawet kilkuset kandydatów. Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio przygotować się merytorycznie, przygotować dobre CV i zacząć robić coś więcej już w trakcie studiów, aby pokazać pracodawcy, że jesteśmy zaangażowani i zmotywowani. 

  • Czy korzystał Pan z konsultacji w Biurze Karier?

Tak, korzystałem z dwóch rodzajów konsultacji: przygotowania CV oraz przygotowania do rozmowy rekrutacyjnej. Fast CV check uważam za bardzo pomocne na każdym etapie kariery, niezależnie od tego, czy robimy je po raz pierwszy, czy aktualizujemy kolejny raz. Fajnie jest pokazać CV specjaliście, który wie, co powinno się tam znaleźć, i jak zachęcić pracodawcę, żeby zaprosił na rozmowę akurat nas. Drugi rodzaj konsultacji składał się z dwóch etapów: przygotowania do rozmowy, a następnie odbycia jej „symulacji”. Pomaga to przygotować się do odpowiedzi na pytania pracodawców. To dobre środowisko testowe, kiedy możemy jeszcze popełnić błędy, a ktoś nam je wskaże i podpowie, jak ich uniknąć podczas prawdziwej rozmowy u potencjalnego pracodawcy. 

  • Czy ma Pan jakieś rekomendacje dla studentów Koźmińskiego?

Zainteresujcie się kołami naukowymi i różnego rodzaju organizacjami studenckimi już od pierwszych lat studiów. Wszystkie aktywności, które realizujemy na studiach, dają nam potem przewagę nad resztą kandydatów, którzy aplikują do tej samej firmy. W przypadku największych firm na jedno stanowisko aplikują setki osób, więc przejście pierwszego etapu jest najtrudniejsze. Drugi aspekt to odpowiednie przygotowanie CV i profilu na LinkedIn. Dodatkowo liczą się umiejętności miękkie, zwłaszcza wykazanie chęci do nauki. Żadne studia nie przygotują nas do pracy w konkretnej firmie, ale dadzą nam podstawę i narzędzia. Pracodawcy szukają osób, które chcą się uczyć, a tego, czego absolwenci jeszcze nie potrafią, nauczą ich sami. Dobrze jest skonfrontować swoje wyobrażenie o wymarzonej pracy już w trakcie studiów, bo może się okazać, że rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej, a wtedy mamy jeszcze dużo czasu na odpowiednią korektę swojej ścieżki kariery.

Dziękuję za rozmowę.

Mariusz Wnuk jest absolwentem prawa + (obecna nazwa: prawo i finanse) Akademii Leona Koźmińskiego z 2017 r. Obecnie jest mentorem w programie mentorskim dla studentów ALK. W 2019 roku uzyskał tytuł Executive MBA certyfikowany przez Uniwersytet Warszawski. Rozpoczynał karierę zawodową od pracy w zespołach cen transferowych Deloitte oraz MDDP. W 2019 r. zmienił ścieżkę kariery i rozpoczął pracę w zespole Insight & Intelligence kancelarii Dentons (największej na świecie kancelarii prawnej), jako analityk rynku. Od 2020 r. koordynator warszawskiego zespołu, zajmującego się przeprowadzaniem strategicznych analiz rynku, klientów i konkurencji oraz szeroko rozumianego wykorzystywania danych w procesie podejmowania decyzji biznesowych prawników kancelarii Dentons z regionu Europy. W 2021 r. ukończył studia na uczelni Cambridge na kierunku Business Analytics: Decision Making Using Data.

Profil Pana Mariusza na LinkedIn

Elitarne dwukierunkowe studia prawo i finanse  

Rozmawiała Agnieszka Chartanowicz, Biuro Marketingu