Zmarł wybitny ekonomista János Kornai (1928-2021). 

27.10.2021

„Siłą swoich myśli, głębią badawczej analizy i precyzją teoretycznej syntezy przyczynił się do ustrojowych zmian w naszej części Europy. Nie chodził na barykady i wiece, nie angażował się w politykę, ale nieustannie starał się wywierać wpływ na to, jak myślą i zachowują się inni” – tak wspomina Kornaia prof. Grzegorz Kołodko, który wielokrotnie spotykał się z nim w różnych miejscach na świecie, zwłaszcza w jego rodzinnym Budapeszcie.

W 2001 roku János Kornai był gościem Akademii Leona Koźmińskiego, a jego wykład zatytułowany "The Role of the State in a Post-Socialist Economy" został opublikowany w serii Distinguished Lectures i jest dostępny TUTAJ.

Był profesorem uniwersytetów Corvinusa w Budapeszcie i Harvarda w USA, znanym z krytycznej analizy gospodarki socjalistycznej i jej transformacji, a także z prac porównawczych systemów gospodarczych. Po polsku ukazało się kilka jego książek, m.in.: „Niedobór w gospodarce”, „Siła idei. Zapiski z intelektualnej podróży”, „Stabilizacja i wzrost w procesie transformacji. Przypadek gospodarki węgierskiej” oraz napisana wspólnie z Karen Eggleston „Solidarność w procesie transformacji – Reforma służby zdrowia w Europie Wschodniej” (wydana w 2002 r. przez ALK). Najbardziej znanym jego dziełem jest „Anti-Equilibrium” z 1971 r.

Myśli Jánosa Kornaia pozostaną z nami jako źródło intelektualnej inspiracji i ważny wkład do debat o systemach gospodarczych na świecie.

Na zdjęciu: prof. János Kornai (po prawej) z prof. Grzegorzem W. Kołodko

See also