20-lecie Kolegium Prawa

.

Szanowni Państwo,    W roku akademickim 2021/2022 obchodzimy jubileusz 20-lecia uruchomienia kierunku Prawo w Akademii Leona Koźmińskiego. Jubileusz skłania do refleksji nad przebytą drogą, do dokonania bilansu tego, co osiągnęliśmy oraz do wytyczenia nowych ambitnych celów.  

W 2000 roku Senat Akademii Leona Koźmińskiego, mając na uwadze potencjał naukowy i dydaktyczny, oraz posiadaną bazę materialną, podjął decyzję w sprawie utworzenia i prowadzenia studiów magisterskich na kierunku prawo oraz nadawania tytułu zawodowego magistra. Ambicje ówczesnych władz ALK zostały docenione i w 2001 roku Uczelnia otrzymała zgodę MENiS na utworzenie kierunku Prawo. Być może zmierzaliśmy w nieznane, ale przyjmując określoną koncepcję kształcenia młodych prawników opartą na utrwalonych wartościach i tradycji, dążyliśmy do osiągnięcia wysokiego poziomu nauczania w duchu wolności, otwartości i nowoczesności.  W kolejnych latach nastąpił silny rozwój Kolegium Prawa pod przewodnictwem najpierw Pani prof. Jolanty Jabłońskiej-Bonca, a następnie Pani prof. Moniki Całkiewicz, co zaowocowało uzyskaniem w 2009 roku uprawnień do nadawania stopnia naukowego doktora nauk prawnych w dyscyplinie prawo, a w 2016 roku jako pierwsza uczelnia niepubliczna w Polsce ALK otrzymała uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora habilitowanego nauk prawnych w dyscyplinie prawo. Poziom nauczania został potwierdzony wysoką oceną Polskiej Komisji Akredytacyjnej  w 2012 r. i w 2021 r. Przez te 20 lat wypromowaliśmy setki magistrów, doktorów i doktorów habilitowanych, którzy odnoszą sukcesy na runku pracy, i co najważniejsze, są dumą i chlubą Akademii Leona Koźmińskiego. 

 

W Kolegium Prawa ALK na jednolitych studiach magisterskich kształci się obecnie ok. 1200 osób. Niewielkie grupy ćwiczeniowe i bezpośredni kontakt studentów z profesorami i praktykami to unikatowa cecha studiów prawniczych w Koźmińskim, które zyskały dzięki temu opinię kameralnych i elitarnych. Studia prawnicze w Kolegium Prawa oparte są na trzech głównych założeniach: wiedza i praktyka, interdyscyplinarność i innowacyjność oraz umiędzynarodowienie, w tym możliwość realizowania procesu kształcenia za granicą.  Korzystając z doświadczenia naszych wykładowców, absolwentów, osób i instytucji współpracujących z Kolegium Prawa kształtujemy program studiów tak, aby przygotować naszych absolwentów do wykonywania zawodów nie tylko stricte prawniczych,  ale również takich, w których może być wykorzystana wiedza i umiejętności prawnicze. Naszą ambicją jest, aby studenci nie tylko poznawali przepisy prawa, ale przede wszystkim logicznie i krytycznie myśleli, szukali i stawiali pytania potrzebne w rozwiązywaniu problemów oraz podejmowali mądre decyzje – innymi słowy chcemy kształcić ludzi otwartych i ciekawych świata, dla których prawo będzie inspiracją i pasją, a nie przymusem.

Jesteśmy dumni, iż nasi absolwenci stają się cenionymi na rynku specjalistami, a Kolegium Prawa jest identyfikowane jako silny ośrodek badawczo – naukowy. Na uczelniach kształcących prawników spoczywa szczególna odpowiedzialność i oczekiwania społeczne – powinny one stwarzać warunki dla nieskrępowanego rozwoju nowych idei, kreowania nowych możliwości, wspierania otwartych umysłów. Tak postrzegamy swoją misję kształcenia, zachęcając, w ślad za Horacym, młodych adeptów prawa „Dimidium facti, qui bene coepit, habet, sapere aude, incipe”

W nadchodzących miesiącach w ALK będziemy świętować XX lecie Prawa, a jubileuszowe akcenty pojawią się podczas cyklicznych wydarzeń, takich jak konferencje i seminaria naukowe, debaty, konkursy, promocje doktorskie i habilitacyjne.  

Kulminacyjnym jubileuszowym wydarzeniem będzie planowana na koniec maja 2022 r. Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa poświęcona przyszłości kształcenia prawniczego oraz Zjazd Absolwentów. Będziemy zatem nie tylko wspominać i celebrować nasz Jubileusz, ale również dyskutować nad przyszłością i pożądanymi kierunkami rozwoju prawa jako dyscypliny naukowej z różnych perspektyw badawczych. Wśród potencjalnych zagadnień dyskusyjnych znajdą się problemy podnoszenia jakości kształcenia oraz zwiększania atrakcyjności oferty studiów prawniczych. Nasi absolwenci opowiedzą o swoich sukcesach zawodowych, jak również nie zabraknie rozważań na temat zawodów przyszłości dla prawników, w których sztuczna inteligencja będzie odgrywać coraz większą rolę. 

Zapraszamy do zapoznania się z programem obchodów Jubileuszu i gorąco zachęcamy do wspólnego, radosnego świętowania – to nasza pierwsza „dwudziestka”.   To będzie wyjątkowe wydarzenie, na które wszystkich zapraszamy!

dr hab. Bartłomiej Nowak, prof. ALK, dr Arleta Nerka dr Rafał Pasternak

 

Kolegium Prawa - 20 lat- avatar

20 lat temu 38 pierwszych studentów prawa w Akademii Leona Koźmińskiego kończyło pierwszy rok nauki.

W sobotę, 28 maja świętowaliśmy 20-lecie istnienia Kolegium Prawa w Akademii Leona Koźmińskiego. Choć wydaje się, że 20 lat to niezbyt długo, to podczas spotkania wykładowców i absolwentów było jednak co wspominać. Było też dużo powodów do dumy, bo dziś prawo w Koźmińskim jest wymieniane wśród najlepszych kierunków prawniczych w Polsce, a jego absolwenci wykształceni w interdyscyplinarnym i wielokulturowym środowisku Uczelni wyróżniają się nie tylko doskonałym przygotowaniem do wykonywania zawodów prawniczych, ale i znakomitym rozumieniem reguł rządzących gospodarką i polityką. Z radością słuchaliśmy opowieści naszych absolwentów realizujących różne ścieżki zawodowe dzięki solidnemu przygotowaniu merytorycznemu na studiach, zaszczepionej tutaj ciekawości świata i umiejętności szukania nieoczywistych inspiracji dla dokonywania życiowych wyborów. 

Rektor Akademii Leona Koźmińskiego, prof. Grzegorz Mazurek podkreślił w wystąpieniu inauguracyjnym, że to, co wyróżnia absolwentów prawa, nazywa się „duchem Koźmińskiego”, a wyraża się w takich cechach, jak przedsiębiorczość, interdyscyplinarność, orientacja etyczna, nastawienie na wiedzę. Rektor pogratulował absolwentom sukcesów zawodowych i prosił, by nie tracili łączności z Uczelnią, w której murach zawsze są mile widziani, a która stwarza coraz szersze możliwości rozwoju osobistego i zawodowego.

Z perspektywy 20 – lecia działalności widoczny jest rozwój Kolegium Prawa przejawiający się i w liczbach – obecnie Kolegium Prawa zatrudnia około stu wykładowców, a na studiach magisterskich kształci się ponad tysiąc studentów, z czego zdecydowana większość na studiach stacjonarnych – i we wzrastającym potencjale badawczym. Zdobyliśmy uprawnienia do nadawania stopnia doktora i doktora habilitowanego w dyscyplinie: prawo. Pracownicy Kolegium prowadzą nowatorskie badania w wielu kierunkach, m.in. w zakresie przestępczości w Internecie, nowoczesnych technologii, AI, prawa kosmicznego, oprócz rozwijania tradycyjnych dyscyplin, takich jak prawo karne, prawo cywilne, prawo pracy, prawo UE, itd., a ich publikacje znajdują uznanie nie tylko w polskiej nauce. Ambicją Kolegium jest też dążenie do doskonalenia poprzez kształcenie prawników na seminarium doktorskim, w ramach którego tworzymy warunki do zdobywania stopni naukowych i prowadzenia działalności naukowej. 

Nasze osiągnięcia zawdzięczamy znakomitej Kadrze Profesorów, która stworzyła Kolegium Prawa, wkładając trud i serce w ukształtowanie studiów prawniczych w Uczelni biznesowej, wizjonersko wówczas wytyczając ścieżki jego rozwoju, których pokonywanie pozwoliło na dotarcie do miejsca, w którym jesteśmy dziś. Wspominaliśmy Tych z grona Akademików, którzy już odeszli, żywiąc głęboką wdzięczność za to, ile uczynili dla Kolegium i dla całej Uczelni.   

Jubileusz sprzyjał również podejmowaniu trudnych pytań dotyczących modelu kształcenia prawniczego w dobie zmieniającego się cywilizacyjnie i technologicznie świata. O przyszłości kształcenia młodych prawników rozmawiali znamienici Goście Jubileuszu: prof. dr hab. Jolanta Jabłońska-Bonca, prof. ALK dr hab. Monika Całkiewicz, prof. UŚ dr hab. Dariusz Szostek oraz prof. UŚ dr hab. Maciej Szpunar, poszukując rozwiązań zapewniających młodym adeptom prawa odpowiednie przygotowanie zawodowe, umiejętności myślenia cyfrowego i w rezultacie jak najlepszy start zawodowy. W debacie nie zabrakło wątków osobistych i wspomnień Prelegentów dotyczących studiowania prawa i przełożenia tego na ich kariery. 

Uroczystość Jubileuszu i debatę poprowadzili, debiutując w tej roli, studenci prawa: Agata Ordon, Aleksandra Knap, Dominik Bałdyga, profesjonalnie i z nutką młodzieńczego wdzięku.   

Absolwenci, którzy przybyli na swój Zjazd, uczestniczyli w warsztatach nt. "Virtuality Reality" (prowadzili je prof. Monika Całkiewicz i dr Mateusz Woiński) oraz "Profesjonalny networking" (prowadzone przez pracowników Biura Karier i Współpracy z Absolwentami).

Na zakończenie uroczystości były rozmowy i wspomnienia snute nad lampką szampana i jubileuszowym tortem.

Wszystkim znamienitym Gościom, którzy zaszczycili nas swoją obecnością, Naszym Wspaniałym Wykładowcom, Pracownikom, Absolwentom i Studentom składamy serdeczne podziękowania za wspólne świętowanie pierwszej „20” Kolegium Prawa! Dziękujemy! Wspierajcie nas, aby kolejne Jubileusze były również okazją do dumy i radości. 

Zdjęcia z uroczystości: TUTAJ

Z okazji Jubileuszu 20-lecia Kolegium Prawa przygotowaliśmy okolicznościowy Album, ilustrujący naszą akademicką historię, do którego obejrzenia serdecznie zapraszamy w wersji elektronicznej pod linkiem: TUTAJ

 

Wyniki konkursu #na_Prawo_w_Kozminskim

Jest nam niezmiernie miło ogłosić wyniki konkursu #na_Prawo_w_Kozminskim!

Do wspólnej zabawy zgłoszono 49 propozycji hasztagów, których Autorkami/Autorami są Studentki/Studenci oraz Absolwentki/Absolwenci wszystkich kierunków studiów wyższych, studiów podyplomowych oraz MBA naszej Uczelni. Serdecznie dziękujemy za wszystkie nadesłane prace!

Na podstawie Państwa głosów, spośród wybranych przez jury konkursowe 10 prac, wyłoniliśmy zwycięzców. Autorki/Autorzy pięciu najlepszych hasztagów otrzymają bluzy z logo ALK,natomiast pozostałych pięciu - koszulki z logo ALK.

Poniżej prezentujemy 10 najlepszych hasztagów.

Gratulujemy pomysłów!

1. miejsce: #Kozminski_na_legalu 2. miejsce: #idęwprawonaKoźminie 3. miejsce: #ALawK 4. miejsce: #Lwy_Prawa 5. miejsce: #prawoMOCNYkoźmin 6. miejsce: #PrawnyKozmin 7. miejsce: #prawyleon 8. miejsce: #takdlaALK 9. miejsce: #kozminawo 10. miejsce: #dwiedekadyprawanakozminie