inauguracja 2021
04.10.2021

Inauguracja nowego roku akademickiego 2021/2022

9 tysięcy studentów i studentek Akademii Leona Koźmińskiego rozpoczęło nowy rok akademicki, w tym 2500 na pierwszym roku studiów licencjackich lub magisterskich.  Zainaugurowaliśmy 28 rok działalności. W tym czasie nasze mury opuściło ponad 60 tys. absolwentów. Uczelnia wypromowała ponad 300 doktorów i doktorów habilitowanych oraz 7 profesorów zwyczajnych. 

Rektor prof. Grzegorz Mazurek w swoim przemówieniu inauguracyjnym skierował szczególne słowa powitania do studentów rozpoczynających naukę w naszej Akademii. Mówił także o wyzwaniach, które stawia sobie uczelnia i z którymi musi się zmierzyć w kontekście kształcenia studentów: 

(…) Musimy Was uczyć, jak się uczyć, musimy Was uczyć, jak się oduczać, musimy Was uczyć, jak poszukiwać odpowiedzi, a nie jak wygląda odpowiedź, musimy Was uczyć, jak wątpić, kwestionować i krytycznie patrzeć na dane Wam  informacje. Musimy Was przekonać do tego, że nauka to styl życia. 

Po drugie musimy dać Wam wykształcenie, które da Wam wolność wyboru w życiu. Dlatego tak mocno stawiamy na praktyczność studiów, na wprzęganie partnerów biznesowych i instytucjonalnych, na pokazywanie Wam naszych badań, na umiędzynarodowienie (...)

Wykład inauguracyjny nt. „Ziele na kraterze: trwałość organizacyjna długowiecznych polskich firm” wygłosił prof. Tomasz Olejniczak z Katedry Zarządzania ALK.

Podczas wydarzenia dwóch absolwentów uczelni odebrało nagrodę „Lwa Koźmińskiego 2021” za wybitne osiągnięcia zawodowe. Nagrodzeni absolwenci to Bartłomiej Skrzydlewski, Prezes i Dyrektor Zarządzający Amplus, firmy rodzinnej specjalizującej się w produkcji i dostawach owoców i warzyw, zatrudniającej ponad 600 pracowników, oraz Paweł Średniawa, Prezes firmy ONDE SA budującej farmy wiatrowe i fotowoltaiczne.

Z okazji nowego roku akademickiego otrzymaliśmy życzenia od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Marszałka Senatu prof. Tomasza Grodzkiego, Prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika, a także rektorów uczelni oraz wielu innych instytucji i firm. Serdecznie za nie dziękujemy. Link do listów TUTAJ

Uroczystość odbyła w się w formie stacjonarnej z zachowaniem obostrzeń sanitarnych związanych z koronawirusem, lecz była również transmitowana live na youtubie uczelni. Link do transmisji TUTAJ

Dla naszej 1,5-tysięcznej społeczności studentów anglojęzycznych dostępne było tłumaczenie symultaniczne. Link do transmisji w j. angielskim TUTAJ

W inauguracji mogły wziąć udział (zarówno offline, jak i online) osoby niesłyszące i niedosłyszące, które miały możliwość skorzystania z tłumaczenia migowego. 

Dziękujemy wszystkim Studentom oraz naszym znamienitym Gościom za udział w uroczystości.