daria mejnartowicz kamerun 1
29.07.2021

Nasza absolwentka dr Daria Mejnartowicz wróciła z misji charytatywnej w Kamerunie, gdzie przeprowadziła program profilaktyki raka piersi – Breast Cancer Awareness.  

W ramach projektu wraz z miejscową fundacją Helping Hands Cameroon dr Mejnartowicz prowadziła kampanię informacyjną o raku piersi. Polegała ona na organizacji wykładów i zajęć warsztatowych na temat profilaktyki nowotworowej, wspieranej przez zdrowy styl życia (dieta, aktywność fizyczna, umiejętność relaksacji), samodzielnego badania piersi, diagnostyki i leczenia. Spotkanie skierowane były do pielęgniarek, kobiet, liderów społecznych, jak również nastolatek z miejscowej szkoły Ave Maria College. 

„Nowotwory piersi są największym problemem onkologicznym w krajach rozwiniętych, są również narastającym problemem w krajach rozwijających się. Szacuje się, że na świecie co roku raka piersi rozpoznaje się u 1,7 mln kobiet. Ponad 500 tys. osób umiera z jego powodu. W krajach rozwiniętych występuje połowa zachorowań, natomiast większość zgonów notuje się w krajach słabiej rozwiniętych (60%). Kobiety w Afryce mają niską świadomość problemu i często są przekonane, że nowotwór piersi dotyczy jedynie białych kobiet. Dotknięte chorobą, zwykle zgłaszają się do lekarza w bardzo zaawansowanym stopniu choroby. Wtedy nic nie daje się już zrobić. Decyzję o pomocy afrykańskim kobietom w budowaniu świadomości na temat raka piersi podjęłam w 2019 roku, gdy moja przyjaciółka z Liberii podzieliła się ze mną wyzwaniami związanymi z rakiem piersi u afrykańskich kobiet. Kiedy obejrzałam zdjęcia chorych, postanowiłam im pomóc. Z pomocą partnerów zaprojektowałam i wydrukowałam materiały edukacyjne, kupiłam niezbędne pomoce na warsztaty, projektor i wyjechałam do Liberii. Doświadczenie z Liberii pokazało, że młode pokolenie jest bardzo otwarte na nową wiedzę i aktywnie bierze udział w zajęciach” – mówi dr Mejnartowicz, która swoją pomoc zaczęła od Liberii, a następnie postanowiła kontynuować misję w Kamerunie. 

Poza projektem Breast Cancer Awareness, jako część działań prewencyjnych i służących utrzymaniu zdrowia, w Kamerunie odbyły się rozgrywki piłki nożnej oraz piłki ręcznej dla uczennic i uczniów lokalnych szkół. Do wygrania były medale i nagrody z Polski. Powstało także boisko do siatkówki, a zaprzyjaźnione dwie szkoły otrzymały sprzęt do uprawiania różnych aktywności sportowych, wzięły udział w warsztatach edukacyjnych oraz otrzymały środki na remont klas, w których uczą się dzieci. Wszystko dzięki zaangażowaniu dr Mejnartowicz oraz wsparciu finansowym licznych darczyńców i sympatyków akcji. 

Dr Daria Mejnartowicz ukończyła studia MBA dla kadry medycznej, a następnie zrealizowała studia II stopnia na kierunku zarządzanie i marketing. Zawodowo jest menedżerką oraz fizjoterapeutką. Prywatnie – filantropką-pasjonatką. Od lat przekonuje ludzi, że warto nie być obojętnym. Od wielu lat jeździ po całym świecie z pomocą humanitarną skierowaną szczególnie do kobiet i dzieci. Za swoją działalność była nominowana do tytułu Superbohaterki „Wysokich Obcasów” w 2018. Otrzymała tytuł: Kobieta Charyzmatyczna „WHY Story” 2020. Znalazła się w finałowej piątce konkursu Nagrody im. Rodowicza Anody, Global Goodwill Ambassador, USA. Aktualnie jest w trakcie poszukiwania nowych wyzwań zawodowych.

Więcej informacji na temat działalności dr Mejnartowicz oraz relacje z jej wypraw obejrzycie na jej profilu na Facebooku

Zdjęcia z wyprawy do Kamerunu TUTAJ.