Koordynowanie i organizowanie w sektorach wiedzy

Pandemia nie wszystkich dotknęła w ten sam sposób, ale zmieniła wiele. Co ciekawe, okres kilku ostatnich miesięcy pokazał, że możliwe są inne rozwiązania dotyczące organizowania się niż te, które znaliśmy dotychczas. Ten ostatni czas pokazał, że nasze życie może być bardziej proste, bardziej ciche i mniej zabiegane. Na pewno nie musimy tak dużo podróżować. Dostaliśmy czas, aby pomyśleć, jak może wyglądać świat wokół nas.

Nagle okazało się, że są jakieś alternatywy, które mogą być wykorzystane w przyszłości. Byliśmy i wciąż jesteśmy też świadkami bardzo szybkich zmian w organizacjach, które zostały zmuszone do szybkiej reakcji na pojawiające się zagrożenie. Zobaczyliśmy, że ludzie potrafią się organizować oddolnie, że potrafimy działać, organizować w grupy wsparcia, że drzemią w nas pokłady dobroci, która może być wyrażona przez prace wolontariatu. Przychodzi zatem czas refleksji i decyzji, które z tych doświadczeń ostatniego okresu chcielibyśmy zatrzymać i jakie mogą być tego konsekwencje.

Zmiany w procesach koordynacyjnych i organizacyjnych widać szczególnie w przypadku pracowników wiedzy. Zarówno Akademia Leona Koźmińskiego, jak i wszystkie pozostałe uniwersytety na świecie wciąż działają. Koordynacja następuje jednak nie w zaciszu pomieszczeń uczelni, a w kuchniach, salonach lub biurach domowych jej pracowników. Zawsze do pewnego stopnia pracownicy wiedzy pracowali w swoich domach. Ale dzisiaj to biuro domowe stało się koniecznością. Przeniesienie biura do domu powoduje, że nie tylko doceniamy swój mikroświat wraz z małym ogródkiem przydomowym, ale musimy przeorganizować naszą dotychczasową pracę. Zmienia się też rozumienie czasu pracy. Nie pracujemy już w określonych godzinach. Czas pracy staje się bardziej płynny i elastyczny. Wciąż prowadzimy badania, organizujemy prace zespołów badawczych, prowadzimy zajęcia ze studentami, ale robimy to przy użyciu aplikacji do komunikacji mobilnej. To prowadzi do konieczności posiadania dobrej jakości łącz internetowych itp.

Wydaje się, że nie do końca rozumiemy konsekwencje tych zmian. Warto też podjąć dyskusję, które z tych szybko wypracowanych rozwiązań chcielibyśmy zachować na dłużej, a które pozostawić jako polecane tylko na czas kryzysu. Jedno jest pewne: przed nami ogromne zmiany: od architektury i redefinicji centrum miast, poprzez płatności pieniądzem wirtualnym, rozwój usług dla społeczności lokalnych i rozwój sztucznej inteligencji. Do nas należy wybór. Mam nadzieję, poprzedzony głęboką refleksją.

Tekst pochodzi z publikacji "Nowa normalność. Rzeczywistość w czasie globalnej pandemii Covid-19. Wypowiedzi kadry naukowej Akademii Leona Koźmińskiego".

See also