O STUDIACH
CEL STUDIÓW
Celem kierunku Finanse i rachunkowość jest kształcenie kompetentnych profesjonalistów, przygotowanych do pracy w obszarze finansów i rachunkowości w dowolnym podmiocie gospodarczym.
Zrównoważony wzrost podmiotów gospodarczych w świecie ograniczonych zasobów, odpowiedzialność za przyszłe pokolenia, etyczne zasady prowadzenia efektywnej działalności stanowią kontekst, w którym prowadzimy edukację na nieustannie zmieniającym się globalnym rynku.
Absolwenci otrzymują dyplom licencjata z Finansów i rachunkowości zawierający informację o zakresie ukończonych studiów.
Finanse i rachunkowość można studiować także w języku angielskim.
ATUTY KIERUNKU
W 2018 r. Polska Komisja Akredytacyjna przyznała ALK ocenę wyróżniającą za prowadzenie studiów na kierunku Finanse i rachunkowość. W praktyce oznacza to realizację naszego programu z zastosowaniem ponadprzeciętnych standardów.
Już na studiach I stopnia oferujemy oczekiwane przez rynek pracy trzy zakresy studiów*:
- Rachunkowość, finanse i skarbowość
- Finanse i bankowość
- Doradztwo finansowe (dostępny tylko dla studentów realizujących dwa kierunki: prawo oraz finanse i rachunkowość)
*Zakres studiów zostanie uruchomiony pod warunkiem zapisania się minimum 17 studentów.
Absolwenci studiów licencjackich na kierunku Finansów i rachunkowości uzyskują zwolnienie z 4 egzaminów w ramach prestiżowej, międzynarodowej kwalifikacji zawodowej ACCA (Association of Chartered Certified Accountants). Stanowią je egzaminy AB, MA, FA i LW.
Absolwenci, którzy ukończą zakres Rachunkowość, finanse i skarbowość, uzyskują zwolnienia z 2 dodatkowych egzaminów w ramach ACCA (egzaminy TX i FM).
To ważny atut, zważywszy, że ACCA jest największą i najszybciej rozwijającą się międzynarodową organizacją o ponad 100-letniej historii, zrzeszającą ponad 200 tysięcy członków oraz prawie 500 tysięcy studentów – specjalistów z zakresu finansów, rachunkowości i zarządzania na całym świecie, a jej misję stanowi kształtowanie przyszłych liderów świata finansów, dzielenie się specjalistyczną wiedzą, promowanie wysokich standardów zawodowych, etycznych i zarządczych oraz wspieranie interesu publicznego.
Dzięki podpisanemu porozumieniu pomiędzy ALK a Chartered Institute of Management Accountants (CIMA) z siedzibą w Londynie studenci mają możliwość uzyskania międzynarodowego dyplomu z rachunkowości zarządczej.
ALK jest partnerem akademickim Chartered Alternative Investment Analyst (CAIA) Association, organizacji zrzeszającej profesjonalistów z zakresu inwestycji alternatywnych. Dzięki tej współpracy studenci trzeciego roku studiów licencjackich mają możliwość otrzymania stypendium znacząco obniżającego koszt uzyskania certyfikatu CAIA oraz dostępu do bogatych baz danych stowarzyszenia.
Studenci kierunku Finanse i rachunkowość w ramach współpracy merytorycznej ALK z Regionalnym Oddziałem Polskiej Izby Biegłych Rewidentów w Warszawie mają możliwość uczestnictwa m.in. w gościnnych wykładach, warsztatach, konferencjach, szkoleniach organizowanych przez członków Regionalnego Oddziału Polskiej Izby Biegłych Rewidentów w Warszawie. Współpraca merytoryczna z profesjonalnym środowiskiem biegłych rewidentów pozwala na budowanie wśród studentów świadomości znaczenia profesji „biegły rewident” oraz roli rewizji finansowej we współczesnych procesach gospodarczych.
Naszymi wykładowcami są osoby, które oprócz dorobku naukowego i dydaktycznego posiadają bogate doświadczenie w praktyce gospodarczej. Wykładają u nas prezesi i dyrektorzy banków, spółek publicznych, członkowie rad nadzorczych, byli członkowie rządu, osoby, które swe doświadczenie zawdzięczają wieloletniej pracy w znanych europejskich i amerykańskich uczelniach oraz spółkach publicznych i międzynarodowych instytucjach.
Studenci ALK korzystają z laboratorium finansowego opartego o bazy danych i technologie agencji Bloomberg, wyposażonego w jej oryginalne terminale. Mają dostęp w czasie rzeczywistym do pełnego serwisu największej agencji informacyjnej na świecie specjalizującej się w dostarczaniu analiz i danych finansowych. Wykładowcy i studenci wykorzystują funkcje edukacyjne serwisu Bloomberga, prowadzą analizy ekonomiczne i finansowe w oparciu o aktualne dane z rynków finansowych całego świata. Studenci mają możliwość poznania metod i sposobów obrotu aktywami i instrumentami finansowymi, wyceny firm i transakcji, budowy portfeli oraz zarządzania aktywami i ryzykiem w oparciu o dane pochodzące z rynków kapitałowych całego świata w czasie rzeczywistym. Więcej informacji.
Każdego roku goszczą u nas wybitni ekonomiści, w tym laureaci Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii. Organizowane są międzynarodowe seminaria, w których uczestniczą nasi wykładowcy i studenci.
Oprócz wykładów w programie studiów oferujemy wiele konwersatoriów, laboratoriów i ćwiczeń oraz obowiązkowe praktyki zawodowe. Studenci Finansów i rachunkowości odbywają praktyki w znanych przedsiębiorstwach, instytucjach, bankach, funduszach, domach maklerskich, kancelariach prawnych i firmach doradczych. Oferty praktyk, staży i pracy można znaleźć na Serwisie Kariery, prowadzonym przez Biuro Karier i Współpracy z Otoczeniem. Współpracę w zakresie praktyk zaoferowały również takie firmy jak: EY, Bońkowski Consulting, SEKA S.A., Accace, Colian sp. z o.o., Ground Frost Sp. z o.o. Oferowane praktyki zawodowe otwierają możliwości podjęcia pracy już w trakcie studiów.
Studenci Finansów i rachunkowości mogą rozwijać swoje zainteresowania w kołach naukowych, m.in. w Studenckim Kole Naukowym Inwestycji KAPITALNI oraz w Studenckim Kole Naukowym AUDYTOR.
Duży, rosnący z roku na rok, odsetek studentów uczestniczy w wymianie międzynarodowej. Studenci Finansów i rachunkowości wyjeżdżają do renomowanych uczelni w wielu krajach, np. University of Glasgow, University of Porto, Charles III University of Madrid, Sapienza – Universita' di Roma, Universidade Catolica Portuguesa, IESG, Anglia Ruskin University, Shanghai University, The Hong Kong Polytechnic University, California State University i wielu innych.
Studentkom i studentom kierunku oferujemy możliwość udziału w wizytacjach studyjnych w siedzibach firm i partnerów ALK, jak i prezentacjach z udziałem przedstawicieli tych podmiotów na terenie kampusu ALK. Dotychczas studenci odwiedzili m.in. siedziby firm MDDP, RSM, Point72, Regionalny Oddział PIBR czy JP Morgan.
PARTNERZY
ADRESACI STUDIÓW
ZOBACZ FILM O KIERUNKU
SŁOWO OD DZIEKANA I KIEROWNIKA STUDIÓW
KORZYŚCI DLA STUDENTÓW
W trakcie studiów na kierunku finanse i rachunkowość uzyskujesz wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne m.in. z zakresu:
- podstawowych mechanizmów gospodarczych na szczeblu makro- i mikroekonomicznym
- zarządzania finansami przedsiębiorstw i instytucji finansowych w warunkach gospodarki wolnorynkowej
- obecnej i przyszłej oceny kondycji finansowej i pozycji rynkowej podmiotów gospodarczych
- wymagań regulacyjnych, przepisów prawa i ich odniesienia do praktyki gospodarczej
- norm etycznych i zawodowych, stosowanych w rozwiązywaniu problemów z zakresu finansów i rachunkowości
- krajowych, zagranicznych i międzynarodowych zasad i standardów rachunkowości
- księgowania operacji gospodarczych, sporządzania i interpretowania sprawozdań finansowych i formułowania użytecznych wniosków
- projektowania efektywnych systemów rachunkowości w dowolnej jednostce gospodarczej oraz oceny efektywności systemów rachunkowości stosowanych w różnych podmiotach
- poprawy kondycji finansowej dowolnej jednostki gospodarczej, jej restrukturyzacji i sanacji
- wyboru najkorzystniejszych źródeł finansowania działalności gospodarczej
- identyfikacji ryzyka w działalności gospodarczej, jego pomiaru i zarządzania ryzykiem
- wyboru strategii podatkowej odpowiedniej dla danych warunków
- prowadzenia własnej działalności gospodarczej
PERSPEKTYWY ZATRUDNIENIA
Po ukończeniu studiów na kierunku finanse i rachunkowość można podjąć pracę w:
-
dowolnym przedsiębiorstwie, w komórce organizacyjnej instytucji, mającej do czynienia z szeroko rozumianą rachunkowością finansową i menedżerską lub finansami, w tym m. in. w departamentach planowania, kontrolingu, budżetowania, finansów i rachunkowości
-
biurze (także własnym) świadczącym usługi w zakresie rachunkowości, doradztwa podatkowego i prawnego, obsługującym duże korporacje i małe firmy, instytucje finansowe, jednostki budżetowe, a także jednostki typu non profit
-
bankach, towarzystwach ubezpieczeniowych, funduszach inwestycyjnych i emerytalnych, biurach i domach maklerskich, a także w podmiotach współpracujących z tymi instytucjami
-
administracji publicznej, firmach użyteczności publicznej, przedsiębiorstwach produkcyjnych, handlowych i usługowych – w działach finansów, nadzoru, kontroli i audytu
PROGRAM
Ramowy program studiów
Wybierz spośród 3 zakresów*:
- rachunkowość, finanse i skarbowość
- finanse i bankowość
- doradztwo finansowe (dostępny tylko dla studentów realizujących dwa kierunki: prawo oraz finanse i rachunkowość)
*Zakres studiów zostanie uruchomiony pod warunkiem zapisania się minimum 17 studentów.
ORGANIZACJA ZAJĘĆ
- Studia stacjonarne:
Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku.
- Studia niestacjonarne:
Zajęcia odbywają się zazwyczaj co dwa tygodnie w sesjach trzydniowych: piątek (od godz. 17:00), sobota, niedziela.
SPOŁECZNOŚĆ
Wiodący wykładowcy
Zobacz, co o studiach sądzą nasi studenci i absolwenci

Jestem studentką drugiego roku finansów i rachunkowości. Studia rozpoczęłam z niewielką wiedzą na temat ekonomii, giełdy czy księgowania. Wszystkiego nauczyłam się od podstaw na zajęciach. Wiedzę teoretyczną z wykładów wykorzystujemy w rozwiązywaniu zadań podczas konwersatoriów. ALK stwarza nam niesamowite możliwości rozwoju, między innymi możemy wypróbować Laboratorium Bloomberga, uzyskać pomoc od Biura Karier w sprawie znalezienia praktyk, a także przeglądać najnowsze wiadomości z dziennika "Financial Times".

Akademia Leona Koźmińskiego to uczelnia na wysokim poziomie, która zawdzięcza to doskonałej kadrze wykładowców. Wykładowcy przekazują swoją wiedzę w jasny i klarowny sposób. Zawsze skłonni są do dodatkowych rozmów ze studentami, którzy pragną pogłębić swoją wiedzę w danej dziedzinie. Wysoki standard i wyposażenie uczelni na najwyższym poziomie sprawiają, że studiowanie staje się łatwiejsze. Dlatego też uważam, że ALK to dobra decyzja i osobiście polecam wszystkim tę uczelnię.

Uważam studiowanie finansów i rachunkowości w ALK za dobry i perspektywiczny wybór. Na początku studiów przeważają przedmioty teoretyczne (jak na przykład makroekonomia), jednakże z semestru na semestr dochodzi coraz więcej zajęć praktycznych (jak wycena wartości przedsiębiorstwa czy analiza finansowa). Dzięki temu, że wykładowcy często są równolegle praktykami, prowadzone przez nich zajęcia są urozmaicone i dostosowane do dzisiejszych realiów rynku pracy. Wiedza, którą zdobyłem na pierwszym stopniu, przydaje mi się w dalszej nauce na studiach magisterskich oraz na pewno zaprocentuje w trakcie rozwijania mojej kariery w finansach.

Wybrałem kierunek finanse i rachunkowość ze względu na wiązaną z tym kierunkiem przyszłą karierę. Moim celem po ukończeniu studiów jest rozpoczęcie pracy w jednym z banków w Polsce. Poziom kształcenia i kwalifikacje wykładowców w Akademii Leona Koźmińskiego uważam za bardzo wysokie. Wykłady oraz ćwiczenia prowadzone są w ciekawy sposób. Dostęp do licznych źródeł oraz pomocy naukowych ułatwia przygotowanie do egzaminów. Ponadto Biuro Karier umożliwia znalezienie bardzo przydatnych i wartościowych praktyk.
ZASADY REKRUTACJI
Studia stacjonarne:
Przy przyjęciu na studia uwzględnia się wyniki egzaminu maturalnego z części pisemnej z trzech różnych, dowolnie wybranych przez kandydata przedmiotów spośród wszystkich objętych egzaminem maturalnym.
Wyniki procentowe wpisane na świadectwie dojrzałości (nowa matura) są przeliczane na punkty rekrutacyjne w proporcji:
- 1% na poziomie podstawowym = 1,5 punktu rekrutacyjnego
- 1% na poziomie rozszerzonym (z wyjątkiem matematyki) = 2 punkty rekrutacyjne
- 1% na poziomie dwujęzycznym = 2,5 punktu rekrutacyjnego
- 1% na poziomie rozszerzonym z matematyki = 3 punkty rekrutacyjne
Oceny uzyskane przez kandydatów posiadających tzw. starą maturę, maturę międzynarodową lub maturę zagraniczną są również odpowiednio przeliczane na punkty rekrutacyjne w sposób określony w załączniku do Uchwały Senatu Akademii Leona Koźmińskiego w sprawie warunków i trybu rekrutacji na studia wyższe.
Rekrutacja odbywa się w oparciu o listy zakwalifikowanych do przyjęcia na studia, utworzone na podstawie wyników egzaminu maturalnego. Na studia zostaną przyjęci kandydaci, którzy uzyskali najwyższą liczbę punktów rekrutacyjnych i dokończą proces rekrutacji w wyznaczonym terminie. Warunkiem udziału w procesie rekrutacji jest uzyskanie co najmniej 300 punktów rekrutacyjnych. Rekrutacja będzie trwała aż do wyczerpania limitu miejsc. Harmonogram rekrutacji na rok akademicki 2025/26 zostanie opublikowany w późniejszym terminie.
Szczegółowy harmonogram rekrutacji: tutaj
SKORZYSTAJ Z KALKULATORA PUNKTÓW
Studia niestacjonarne:
Nabór odbywa się na podstawie kolejności zgłoszeń, do wyczerpania limitu miejsc.
Warunkiem ukończenia studiów jest uzyskanie zaliczenia ze wszystkich przedmiotów przewidzianych w toku studiów, odbycie praktyki zawodowej oraz zdanie egzaminu dyplomowego.
Absolwenci otrzymują dyplom ukończenia studiów I stopnia, a także suplement zawierający informację o zakresie ukończonych studiów.
Naukę można kontynuować na studiach drugiego stopnia.
Aby rozpocząć rekrutację, należy założyć konto w systemie rekrutacyjnym oraz wypełnić formularz zgłoszeniowy, dołączając zdjęcie oraz świadectwo dojrzałości.
Dodatkowo, cudzoziemcy składają:
- dokumenty związane ze świadectwem: tłumaczenie dokonane przez tłumacza przysięgłego, legalizację dokonaną w kraju uzyskania lub w ambasadzie (jeżeli jest wymagana) oraz uznanie świadectwa (jeżeli jest wymagane)
- zaświadczenie o ukończeniu rocznego kursu przygotowawczego do podjęcia nauki w języku polskim w jednostkach wyznaczonych przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego lub dokument poświadczający znajomość języka polskiego (certyfikat znajomości języka polskiego, wydany przez Państwową Komisję Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego, lub potwierdzenie znajomości języka polskiego w stopniu zadowalającym do podjęcia studiów w ALK – egzamin w formie zdalnej)
Kolejnym krokiem jest przedstawienie oryginałów tych dokumentów wraz z dokumentem tożsamości (dowód osobisty lub paszport) w Biurze Rekrutacji.
W przypadku studiów stacjonarnych dokumenty należy złożyć w terminie określonym w harmonogramie, po ogłoszeniu list zakwalifikowanych do przyjęcia na studia.
Biuro Rekrutacji na studia w j. polskim jest czynne od poniedziałku do piątku w godz. 8:30-16:00 i znajduje się w pokoju D/127.
W dniu 18.04 biuro rekrutacji będzie czynne w godzinach 8:30-13:00, a 02.05 będzie nieczynne.
Rozpocznij swoją przygodę z aplikacją na studia już dziś — nie musisz czekać na wyniki egzaminów maturalnych! Wystarczy, że założysz konto na naszym portalu rekrutacyjnym i zaczniesz wypełniać aplikację.
Zacznij od wyboru kierunku i formy studiów. Jeśli aplikujesz na studia stacjonarne, nabór oparty jest o listy zakwalifikowanych do przyjęcia na studia. Możesz wybrać do trzech kierunków studiów, na które będziesz aplikować w kolejności od najbardziej do najmniej preferowanego.
W przypadku studiów niestacjonarnych – decyduje kolejność zgłoszeń złożonych dokumentów.
Uzupełnij formularz zgłoszeniowy podając swoje dane. Dołącz skany wszystkich wymaganych dokumentów. Skany muszą być czytelne i wyraźne, w innym przypadku nie zostaną przyjęte w procesie rekrutacji. Jeśli nie posiadasz skanera, skorzystaj z darmowych aplikacji, takich jak Camscanner.
Upewnij się, że zdjęcie spełnia oficjalne wymagania opisane w formularzu aplikacyjnym (zdjęcie jak do dowodu czy paszportu).
Komisja Rekrutacyjna oceni Twoją aplikację oraz załączone dokumenty. Jeśli zgłoszenie zostało wypełnione poprawnie będzie uwzględnione w najbliższym naborze według harmonogramu rekrutacji.
W przypadku, gdy aplikacja będzie zawierała błędy lub braki, otrzymasz prośbę o korekty zanim zostanie ona zakwalifikowana do najbliższego naboru.
W dniu ogłoszenia list zakwalifikowanych zostaniesz poinformowany o wynikach rekrutacji. Jeśli znalazłeś się na liście konieczne będzie dopełnienie formalności związanych z rekrutacją.
W przypadku studiów niestacjonarnych decyzja o przyjęciu następuje niezwłocznie po przedstawieniu oryginałów dokumentów wraz z dokumentem tożsamości w Biurze Rekrutacji.
Otrzymasz umowę do podpisania w formie elektronicznej oraz szczegółowe informacje dotyczące opłat czesnego. Aby zostać przyjętym na studia należy ukończyć wszystkie formalności, w tym złożyć oryginały wymaganych dokumentów w komplecie w Biurze Rekrutacji (osobiście lub pocztą).
Po wykonaniu powyższych kroków i dokonaniu opłat za studia rekrutacja zostaje zakończona.
Jeśli potrzebujesz dodatkowej dokumentacji (np. wizowej), skontaktuj się z nami – chętnie pomożemy.
Nie zakwalifikowałeś się w danym naborze? Dostałeś się na kierunek drugiego wyboru? Możesz przystąpić do kolejnej tury rekrutacji. W tym celu zaloguj się do portalu rekrutacyjnego i zaaplikuj ponownie. Rekrutacja będzie trwała do wyczerpania limitu miejsc.

Terminarz rekrutacji na stacjonarne studia licencjackie w roku akademickim 2025/2026 (wersja tekstowa):
1) Nabór 1:
Jeśli masz już maturę, aplikuj już teraz! Jeśli jesteś tegorocznym maturzystą, załóż konto a swoje wyniki podasz później, kwalifikując się do następnego naboru.
- Początek rejestracji: 3 marca 2025 r., godzina 12:00,
- Koniec rejestracji: 30 maja 2025 r., godzina 12:00,
- Weryfikacja zgłoszeń: od 2 czerwca 2025 r. do 4 czerwca 2025 r.,
- Ogłoszenie wyników: 5 czerwca 2025 r., godzina 12:00,
- Podpisywanie umów: do 12 czerwca 2025 r.,
- Dostarczenie dokumentów: do 23 czerwca 2025 r., do godzina 15:00;
2) nabór 2:
Ten nabór skierowany jest do tegorocznych maturzystów i dla tych, którzy przegapili pierwszy nabór – to twoja szansa na studia w Akademii Leona Koźmińskiego!
- Początek rejestracji: 30 maja 2025 r., godzina 12:01,
- Koniec rejestracji: 13 lipca 2025 r., godzina 23:59,
- Weryfikacja zgłoszeń: od 14 lipca 2025 r. do 18 lipca 2025 r.,
- Ogłoszenie wyników: 21 lipca 2025 r.,
- Podpisywanie umów: do 27 lipca 2025 r.,
- Dostarczenie dokumentów: do 31 lipca 2025, godzina 15:00;
3) nabór 3:
Jeśli nie dostałeś się w poprzednich naborach lub dopiero podjąłeś decyzje o podjęciu studiów, nie jest jeszcze za późno. Ten nabór jest dla ciebie!
- Początek rejestracji: 14 lipca 2025 r., godzina 00:00,
- Koniec rejestracji: 10 sierpnia 2025 r., godzina 23:59,
- Weryfikacja zgłoszeń: od 11 sierpnia 2025 r. do 16 sierpnia 2025 r.,
- Ogłoszenie wyników: 19 sierpnia 2025 r.,
- Podpisywanie umów: do 24 sierpnia 2025 r., do godziny 23:59,
- Dostarczenie dokumentów: do 29 sierpnia 2025 r., do godziny 15:00;
4) nabór 4:
Rekrutacja na podstawie kolejności zgłoszeń do wyczerpania limitu miejsca, od 1 września i nie dłużej niż do 30 września 2025 r.
- 03.03.2025 – Początek rejestracji
- 08.07.2025 – Wyniki matury
- 30.09.2025 – Koniec rekrutacji

OPŁATY
Wysokość czesnego na rok akademicki 2025/2026 dla osób rozpoczynających studia:
I rok | II rok | III rok | |
---|---|---|---|
Płatność za semestr | 11 400 zł | 12 500 zł | 13 900 zł |
Płatność za semestr w 5 ratach | 5 x 2 300 zł | 5 x 2 520 zł | 5 x 2 800 zł |
Opłata rekrutacyjna | 85 zł |
I rok | II rok | III rok | |
---|---|---|---|
Płatność za semestr | 10 500 zł | 11 500 zł | 12 500 zł |
Płatność za semestr w 5 ratach | 5 x 2 120 zł | 5 x 2 320 zł | 5 x 2 520 zł |
Opłata rekrutacyjna | 85 zł |