O studiach
Cel studiów
Studia na kierunku ekonomia mają na celu wyposażenie studentów w wiedzę, umiejętności i kompetencje potrzebne do podjęcia pracy w sektorze gospodarki publicznej, instytucjach wspierających i monitorujących procesy gospodarcze, przedsiębiorstwach różnych branż konkurujących na rynku międzynarodowym lub też planujących internacjonalizację oraz instytucjach doradczych na styku sektora B2B (Business-to-Business) i B2G (Business-to-Government).
Studia ekonomiczne przygotowują również do prowadzenia własnej działalności gospodarczej, a także do pracy w organizacjach i instytucjach działających globalnie. Studia na tym kierunku to rozumienie mechanizmów ekonomicznych działających we współczesnych gospodarkach, a także umiejętność zastosowania narzędzi ilościowych, wykorzystywanych w badaniach ekonomicznych, do rozwiązywania problemów decyzyjnych, strategicznych i operacyjnych.
Ekonomię w Koźmińskim możesz studiować w dwóch dostępnych zakresach:
Po ukończeniu studiów absolwenci otrzymują dyplom licencjacki z ekonomii zawierający informację o zakresie ukończonych studiów.
Atuty kierunku
Partnerstwa merytoryczne firm Coface i Ørsted oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska (patronat honorowy i merytoryczny zakresu ekonomia zmian klimatycznych) to dostęp do praktycznej wiedzy eksperckiej dla studentów ekonomii.
W rankingu magazynu „Perspektywy” 2023 nasza uczelnia zajęła 2. miejsce wśród uczelni ekonomicznych w Polsce.
Do gospodarki podchodzimy globalnie, przygotowując do działania na rynkach międzynarodowych, oraz praktycznie, bazując na technikach analitycznych.
Nasza kadra to specjaliści z doświadczeniem na stanowiskach rządowych, z międzynarodową praktyką akademicką oraz eksperci z doświadczeniem w zakresie konsultingu międzynarodowego.
Ekonomię możesz studiować w jednym z dwóch wybranych zakresów*: rynki zagraniczne oraz ekonomia zmian klimatycznych.
*Zakres studiów uruchamiany jest pod warunkiem zapisania się minimum 17 studentów.
Zajęcia są prowadzone z wykorzystaniem technik analitycznych (w tym specjalistycznych programów komputerowych), metod symulacji i prognozowania, generatora funduszy europejskich, analizy baz danych oraz wnioskowania na podstawie case’ów.
Nasi studenci odbywają obowiązkowe praktyki w korporacjach transnarodowych, międzynarodowych instytucjach finansowych oraz w departamentach instytucji społecznych i publicznych zajmujących się globalną analizą rynków i współpracą międzynarodową.
Gościnne wykłady wygłaszają wybitni ekonomiści, w tym nobliści (m.in. profesorowie R.J. Aumann, Mario Blejer, Janos Kornai, R. Mundell, Douglass North, E. Prescott, E. Phelps).
Nasi studenci mają możliwość odbycia części studiów w najlepszych uczelniach światowych, m.in. we Francji (EM Lyon, ESCP, EDHEC, SKEMA), w Niemczech (Mannheim University, TUM), Stanach Zjednoczonych (Quinnipiac University, Christopher Newport University), Chinach (Tongji University, School of Economics and Management, SILC), Singapurze (Singapore Management University), Brazylii (Pontifical Catholic University of Parana), Australii (Queensland University of Technology, Newcastle University), Nowej Zelandii (University of Wellington – Victoria Business School), Rosji (GSOM) oraz Egipcie (The American University in Cairo).
Możliwość rozwijania zainteresowań poprzez pracę w istniejących kołach naukowych lub tworzenia własnych kół zainteresowań, uczestnictwo w konferencjach, seminariach i udział w wykładach gościnnych.
Podczas studiów wykorzystywane są nowoczesne metody i narzędzia, które aktywizują i wspomagają studentów w przyswajaniu wiedzy ekonomicznej. Jednym z narzędzi wykorzystywanych podczas zajęć jest MobLab. Dzięki wykorzystaniu MobLab studenci mają możliwość uczestnictwach w grach ekonomicznych, uczą się więc przyjemnie i niezwykle efektywnie. Zobacz wideo
Partnerstwa
- Ministerstwo Klimatu i Środowiska objęło patronatem honorowym i merytorycznym zakres ekonomia zmian klimatycznych. Więcej informacji
Dodatkowo firmy Coface i Ørsted objęły ekonomię partnerstwami merytorycznymi.
- Coface - światowy lider w obszarze ubezpieczeń należności, oferuje firmom na całym świecie rozwiązania w zakresie ochrony przed ryzykiem niewypłacalności ich klientów, zarówno w transakcjach krajowych jak i eksportowych.
- Ørsted - opracowuje, buduje i eksploatuje przybrzeżne i lądowe farmy wiatrowe, farmy słoneczne, magazyny energii, odnawialne instalacje wodorowe i instalacje zielonych paliw oraz bioelektrownie. Ørsted jest obecny na liście A organizacji CDP Climate Change jako światowy lider w dziedzinie działań na rzecz klimatu i jest jedyną firmą energetyczną na świecie z celem zerowej emisji netto popartym nauką zatwierdzonym przez inicjatywę Science Based Targets (SBTi).
Adresaci studiów
Zobacz film o kierunku
Słowo od kierownik studiów
Jesteś pasjonatem/tką globalnych rynków? Chcesz zrozumieć złożoność współczesnego życia gospodarczego? Czy jesteś wystarczająco ciekaw/a, aby odkryć geopolityczne otoczenie gospodarki?
A może chcesz posiąść niezbędną wiedzę i umiejętności, które otworzą przed Tobą nowe możliwości rozwoju kariery – zarówno w biznesie, instytucjach międzynarodowych, doradztwie, jak i nauce?
Nie szukaj dalej. Ekonomia w Koźmińskim to optymalne połączenie wiedzy i umiejętności, które z pewnością zaspokoją Twoją ciekawość i rozwiną Twoją karierę.
Korzyści dla studentów
W trakcie studiów ekonomicznych uzyskujesz wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne m.in. z zakresu:
-
mikro- i makroekonomii
-
analizy ekonomicznej
-
wykorzystywania najnowocześniejszych instrumentów i technik analizy
-
skutecznego rozwiązywania problemów gospodarczych i społecznych
-
profesjonalnego funkcjonowania w otoczeniu międzynarodowym
-
zależności i trendów w gospodarce światowej
-
możliwości rozwoju firmy na poszczególnych rynkach
-
prowadzenia i rozwoju firmy globalnej
-
podejmowania decyzji finansowych
-
rynków finansowych i globalnego rynku kapitałowego
-
rozliczeń międzynarodowych
-
polityki gospodarczej
-
międzynarodowych stosunków gospodarczych
-
przedsiębiorczości międzynarodowej
-
funduszy dla przedsiębiorstw
-
zależności ekonomicznych na poziomie gospodarki narodowej
-
strategii rozwoju rynku
-
współzależności poszczególnych podmiotów i instytucji
Perspektywy zatrudnienia
Po ukończeniu studiów na kierunku ekonomia można podjąć pracę w:
-
instytucjach finansowych, np. na stanowisku analityka makroekonomicznego
-
korporacjach, np. na stanowisku analityka rynkowego, ds. rynków międzynarodowych, specjalisty ds. rozwoju rynku czy ekonomisty specjalizującego się w projektowaniu oraz wdrażaniu i ewaluacji strategii biznesowych związanych z wpływem zmian klimatycznych na działalność gospodarczą
-
administracji publicznej w komórkach odpowiadających za międzynarodową współpracę gospodarczą: działach analiz, prognoz, planowania strategicznego, wsparcia dla rozwoju biznesu
-
konsultingu strategicznym: jako analityk rynków, krajów czy regionów
-
instytutach i firmach badawczych
-
mediach: jako komentator ekonomiczny
-
we własnej firmie działającej na rynku globalnym
Program
Ramowy program studiów
Wybierz zakres studiów*:
*Zakres studiów zostanie uruchomiony pod warunkiem zapisania się minimum 17 studentów.
Organizacja zajęć
- Studia stacjonarne:
Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku.
- Studia niestacjonarne:
Zajęcia odbywają się zazwyczaj co dwa tygodnie w sesjach trzydniowych: piątek (od godz. 17:00), sobota i niedziela.
Społeczność
Wiodący wykładowcy
Zobacz, co o studiach sądzą nasi studenci i absolwenci
Wybrałem ekonomię w Akademii Leona Koźmińskiego przede wszystkim ze względu na praktyczne podejście do edukacji.
Wiedza, którą otrzymuję jest tutaj przekazywana przez praktyków biznesu, którzy prowadzą własne firmy, zasiadają w radach nadzorczych, bądź pełnią funkcje doradcze w ministerstwach. Dzięki takiemu doświadczeniu wykładowców, podczas zajęć analizujemy, jak poszczególne procesy działają w realnym świecie, co rewelacyjnie przygotowuje do pracy w wybranej przez nas branży. Jest to zupełnie inna jakość nauki niż zapamiętywanie pustych definicji z książek. Najlepszym tego potwierdzeniem jest to, że będąc dopiero na drugim roku - dzięki wiedzy zdobytej na rachunkowości (prowadzonej przez wykładowcę, który ma własną firmę zajmującą się rachunkowością) oraz bankowości (prowadzonej przez doradcę w ministerstwie) - dostałem pracę w Brytyjskim Banku Inwestycyjnym.
Kolejnym argumentem, który przekonał mnie do ALK są ludzie. Wielu studentów na naszej uczelni prowadzi własne firmy lub fundacje, bądź tak jak ja pracuje w międzynarodowych korporacjach. Warto tutaj dodać, że uczelnia bardzo popiera takie zachowania i nie utrudnia, a wręcz ułatwia swoim podopiecznym możliwość pracy. Na terenie kampusu znajduje się biuro karier, gdzie możemy skonsultować się z doradcą zawodowym, porozmawiać o naszej przyszłości. Możemy nawet bezpośrednio złożyć swoje CV, ponieważ ALK współpracuje z wieloma renomowanymi firmami.
Podsumowując – według rankingu Financial Times Koźmiński to najlepsza uczelnia biznesowa w Europie Środkowo-Wschodniej i z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że tak się właśnie czuję przychodząc tu na zajęcia. Ucząc się tutaj poznaję nie tylko biznes w praktyce, ale również mnóstwo zdolnych i ambitnych rówieśników. Dzięki temu już w czasie studiów mam możliwość nawiązywać znajomości z wartościowymi osobami, które z pewnością zaprocentują w przyszłości.
Akademia Leona Koźmińskiego jest bezsprzecznie najlepszą uczelnią biznesową w tej części Europy. Gdy pięć lat temu rozpoczynałem tam studia na dwóch kierunkach, nie wiedziałem jeszcze, jak dobry to był wybór. Bardzo wysoka jakość kształcenia, doskonałe podejście do studentów i ich spraw. Przez 5 lat studiów ani razu nie spotkałem się z sytuacją, żeby coś było niemożliwe – z każdej strony można było otrzymać wsparcie. Świetne możliwości stypendialne oraz bogata oferta wyjazdów zagranicznych, nie tylko z programu Erasmus+. Budynki nowe i w ciągłej modernizacji, ulegające nieustannym zmianom na lepsze. Akademia jest zarządzana niczym dobrze prosperujące przedsiębiorstwo – to chyba najlepszy komplement dla uczelni o tym profilu.
Zasady rekrutacji
Studia stacjonarne:
Przy przyjęciu na studia uwzględnia się wyniki egzaminu maturalnego z części pisemnej z trzech różnych, dowolnie wybranych przez kandydata przedmiotów spośród wszystkich objętych egzaminem maturalnym.
Wyniki procentowe wpisane na świadectwie dojrzałości (nowa matura) są przeliczane na punkty rekrutacyjne w proporcji:
- 1% na poziomie podstawowym = 1,5 punktu rekrutacyjnego
- 1% na poziomie rozszerzonym (z wyjątkiem matematyki) = 2 punkty rekrutacyjne
- 1% na poziomie dwujęzycznym = 2,5 punktu rekrutacyjnego
- 1% na poziomie rozszerzonym z matematyki = 3 punkty rekrutacyjne
Oceny uzyskane przez kandydatów posiadających tzw. starą maturę, maturę międzynarodową lub maturę zagraniczną są również odpowiednio przeliczane na punkty rekrutacyjne w sposób określony w załączniku do Uchwały Senatu Akademii Leona Koźmińskiego w sprawie warunków i trybu rekrutacji na studia wyższe
Na studia w języku polskim zostają przyjęci kandydaci, którzy uzyskali co najmniej 300 punktów rekrutacyjnych. Rekrutacja będzie trwała do wyczerpania limitu miejsc.
SKORZYSTAJ Z KALKULATORA PUNKTÓW
Studia niestacjonarne:
Nabór odbywa się na podstawie kolejności zgłoszeń, do wyczerpania limitu miejsc.
Warunkiem ukończenia studiów jest uzyskanie zaliczenia ze wszystkich przedmiotów przewidzianych w toku studiów, odbycie praktyki zawodowej oraz zdanie egzaminu dyplomowego.
Absolwenci otrzymują dyplom ukończenia studiów I stopnia, a także suplement zawierający informację o zakresie ukończonych studiów.
Naukę można kontynuować na studiach drugiego stopnia.
Przy rejestracji kandydatów na studia stacjonarne i niestacjonarne należy złożyć następujące dokumenty:
-
wypełnić na stronie internetowej formularz zgłoszeniowy, zamieścić w nim zdjęcie oraz skany dokumentów
-
świadectwo dojrzałości (oryginał na miejscu do wglądu)
-
do wglądu dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport
Cudzoziemcy dodatkowo składają:
-
dokumenty związane ze świadectwem: tłumaczenie dokonane przez tłumacza przysięgłego, legalizację dokonaną w kraju uzyskania lub w ambasadzie (jeżeli jest wymagana) oraz uznanie świadectwa (jeżeli jest wymagane)
-
zaświadczenie o ukończeniu rocznego kursu przygotowawczego do podjęcia nauki w języku polskim w jednostkach wyznaczonych przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego lub dokument poświadczający znajomość języka polskiego (certyfikat znajomości języka polskiego, wydany przez Państwową Komisję Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego, lub potwierdzenie znajomości języka polskiego w stopniu zadowalającym do podjęcia studiów w ALK – egzamin w formie zdalnej)
Biuro Rekrutacji na studia w j. polskim jest czynne od poniedziałku do piątku w godz. 8:30-16:00 i znajduje się w pokoju D/128.
Dokumenty można dostarczyć osobiście lub za pośrednictwem poczty/kuriera.
Wypełnij formularz zgłoszeniowy, który dostępny będzie na stronie internetowej uczelni.
Opłatę rekrutacyjną należy uiścić na konto uczelni lub skorzystać z funkcji płatności.pl podczas wypełniania formularza zgłoszeniowego.
Nr rachunku bankowego, na jaki należy dokonywać opłaty rekrutacyjnej:
20 1240 1024 1111 0010 1646 0637
SWIFT Code: PKOPPLPW
IBAN: PL
Po podpisaniu umowy każdy student otrzyma indywidualny numer konta bankowego, na które należy dokonywać opłat czesnego.
Wymagane dokumenty należy dostarczyć do Biura Rekrutacji za pośrednictwem poczty lub osobiście.
Po złożeniu wszystkich wymaganych dokumentów komisja rekrutacyjna podejmuje tego samego dnia decyzję o wpisie na listę studentów.
Kolejnym krokiem jest podpisanie umowy o warunkach odpłatności za studia.
Opłaty
Wysokość czesnego na rok akademicki 2024/2025 dla osób rozpoczynających studia:
I rok | II rok | III rok | |
---|---|---|---|
Płatność za semestr | 10 100 zł | 11 400 zł | 12 500 zł |
Płatność za semestr w 5 ratach | 5 x 2 040 zł | 5 x 2 300 zł | 5 x 2 520 zł |
Opłata rekrutacyjna: 85 zł |
I rok | II rok | III rok | |
---|---|---|---|
Płatność za semestr | 9 100 zł | 10 500 zł | 11 500 zł |
Płatność za semestr w 5 ratach | 5 x 1 840 zł | 5 x 2 120 zł | 5 x 2 320 zł |
Opłata rekrutacyjna: 85 zł |