Ranking globalny EMBA 2016 „Financial Times”.

17.10.2016

17 października 2016 r. „Financial Times” ogłosił swój doroczny ranking uczelni oferujących najlepsze na świecie programy Executive MBA.

Dwa pierwsze miejsca w rankingu zajęły uczelnie chińskie (Kellogg/HKUST Business School i Tsinghua University/Insead). Ponadto Chiny wprowadziły do światowej czołówki aż 15 uczelni oferujących najlepsze na świecie programy kształcenia menedżerów.

Polska w rankingu „FT” jest reprezentowana przez program łączony, z udziałem Singapuru, Tajwanu i Korei Południowej, firmowany przez fiński Uniwersytet Alto (61. miejsce) oraz przez samodzielnie prowadzony program w Akademii Leona Koźmińskiego (72. miejsce).

– Świat biznesu ma dziś charakter globalny – komentuje wyniki rankingu EMBA „Financial Times” prof. Witold T. Bielecki, rektor Akademii Leona Koźmińskiego. – Coraz więcej menedżerów pracuje w różnych miejscach na świecie, doglądając projektów inwestycyjnych, fabryk, rynków zbytu. Podróżują nie tylko wraz z pracą, ale także w poszukiwaniu dobrej edukacji. Dla wielu osób naturalnym wyborem miejsca na studia MBA pozostaje kolebka tych programów, a więc Stany Zjednoczone. Osoby bardziej ukierunkowane na rozwój osobisty wybierają Europę, bo tu przy okazji studiów mogą mieć styczność z wysokiej jakości kulturą i tradycją historyczną. Osoby najsilniej zmotywowane do osiągania sukcesów w biznesie wybierają właśnie Chiny.

A kto wybiera studia w naszym kraju? W Akademii Leona Koźmińskiego wystartowała właśnie 51. nitka programu Executive MBA, w której uczestniczy 38 słuchaczy. Średnia wieku to 36 lat. Każdy ma minimum 5 lat doświadczenia na menedżerskim stanowisku. Edukację ponad połowy z nich wspierają finansowo pracodawcy. Program Executive MBA w Akademii Leona Koźmińskiego to najstarszy program tego typu w Polsce, który istnieje od 1990 roku. Absolwenci programu zarządzają dużymi polskimi przedsiębiorstwami, rozwijają karierę menedżerską w Europie i na świecie, prowadzą własne firmy lub podejmują wyzwania w administracji publicznej. Program ukończyło już ponad 1300 osób. Absolwenci są silnie związani z uczelnią, uczestniczą w spotkaniach integracyjnych, wykładach i dorocznych zjazdach.

– Globalizacja dotyczy także naszego programu – mówi Sylwia Hałas-Dej, dyrektor ds. programów edukacyjnych i rozwoju w ALK. – Słuchacze rozpoczynający studia Executive MBA w tym roku odbędą tygodniową sesję na kampusie berlińskim najstarszej europejskiej uczelni biznesowej ESCP, z którą mamy podpisane porozumienie o współpracy. To bardzo wartościowy partner, o czym świadczy 12. miejsce programu ESCP Europe w rankingu EMBA „FT”.

Modyfikacje w programie EMBA w Koźmińskim służą utrzymaniu wysokiej pozycji uczelni w zestawieniu z konkurencją międzynarodową. Dziś nawet największe programy, np. Uniwersytetu Columbia i London Business School, obniżają miejsca w rankingu „FT” (z 4. na 8. miejsce) za sprawą konkurencyjnej oferty z Chin. ALK zapowiada kolejne zmiany w programie EMBA. Wprowadzone będą dodatkowe przedmioty, a cały kurs zostanie przedłużony do 596 godzin.

Link do rankingu „FT”