Akademia Leona Koźmińskiego najwyżej ceniona przez pracodawców

23.03.2015

Pracodawcy najwyżej cenią absolwentów Akademii Leona Koźmińskiego – pisze tygodnik “Wprost” z 23 marca 2015 r. Już kolejny rok z rzędu nasza uczelnia wygrywa ranking w kategorii uczelni niepublicznych. W tym zestawieniu o pozycji szkoły wyższej decydują najwięksi polscy pracodawcy.

Ankiety tygodnika wypełniają szefowie kadr przedsiębiorstw z Listy 500. Siłą rzeczy taki dobór próby pozwala docenić głównie absolwentów uczelni publicznych, najdłużej aktywnych na rynku pracy oraz osoby, które ukończyły studia techniczne. Dlatego w ogólnym zestawieniu wygrywają: Politechnika Warszawska, SGH i Uniwersytet Warszawski. Autorzy rankingu sami przyznają, że niewielka reprezentacja kierunków humanistycznych to właśnie efekt takiego doboru próby. Absolwentom stosunkowo młodych uczelni niepublicznych trudno jest przebić się i zrobić karierę zwłaszcza w największych firmach państwowych. Dlatego najwyższe miejsce, jakie osiągnęła w rankingu „Wprost” Akademia Leona Koźmińskiego, świadczy o tym, że jej absolwenci już są wysoko cenieni nawet przez tych pracodawców.

–  Śledzimy losy naszych absolwentów i z dużą przyjemnością możemy stwierdzić, że niemal wszędzie, gdzie mają do wykonania czysto biznesowe lub prawnicze zadania, radzą sobie wyjątkowo dobrze – mówi prof. Witold Bielecki, rektor uczelni. – Duża grupa absolwentów rozwija założone jeszcze na studiach przedsiębiorstwa lub przejmuje stery w firmach rodzinnych. Mamy też piękne przykłady karier absolwentów w administracji rządowej i samorządowej, w kierowaniu specyficznymi przedsiębiorstwami, takimi jak np. szpitale czy szkoły, także wyższe uczelnie. Kariery typowo korporacyjne dotyczą specjalistów z obszaru zarządzania, finansów i prawa, którzy sprawdzają się w największych polskich firmach, ale też znajdują pracę w korporacjach międzynarodowych.

Uczelnia rozwija współpracę z potencjalnymi pracodawcami z pomocą własnego Biura Karier. Biuro ma podpisane umowy z kilkuset pracodawcami oferującymi studentom płatne praktyki w kraju i za granicą, organizuje na uczelni targi pracy, pośredniczy w zatrudnianiu absolwentów, na których firmy zgłaszają zapotrzebowanie. Po 22 latach istnienia uczelni jej pierwsi absolwenci zaczynają zatrudniać u siebie kolegów z młodszych roczników, a sam dyplom z Koźmińskiego staje się ważną rekomendacją na rynku pracy.