Wykłady dla licealistów 

Wykładowcy Akademii Koźmińskiego prowadzą bezpłatne zajęcia dla licealistów o różnorodnej tematyce: 

 • "Grządka w ogródku czy kariera na Wall Street? Impresje o sukcesie" mgr Marcin Matyja - Sukces to słowo używane w różnych kontekstach i przy wielu okazjach. Wykład o tym, czym jest sukces, jak można to słowo rozumieć i czy można być człowiekiem sukcesu, uprawiając kapustę głowiastą.
 • "$ałata i inne gry w zielone. Pieniądze w przedsiębiorczości" mgr Marcin Matyja - Pieniądze napędzają przedsiębiorczość niczym paliwo silniki naszych samochodów. W życiu nie jest obojętne gdzie i co tankujemy. Czy zatem sposób, forma i termin płatności wpływają na sukces w biznesie? Wykład o tym, że $ałatę można serwować na wiele sposobów… 
 • "Psychologia pieniądza" mgr Marcin Matyja - Pieniądz budzi emocje i wpływa na nasze zachowania w różnych sytuacjach dnia codziennego. Wykład o tym, że ludzka racjonalność ma swoje ograniczenia, a darmowy produkt nie zawsze stanowi najkorzystniejszy wybór.
 • "Marketingowe kino akcji, czyli 2P ruszają do boju..." mgr Marcin Matyja - Wykład o tym, że cena to nie tylko ‘ilość złotówek’ należnych za towar, a darmowy cukierek może więcej niż drożdżówka za pół ceny.
 • "Chiński dla zaawansowanych. Specyfika kontaktów biznesowych z Chinami" mgr Marcin Matyja - Liczba udanych projektów biznesowych nie zawsze rośnie wprost proporcjonalnie do poziomu wzrostu fascynacji Państwem Środka. Wykład o tym, dlaczego tak trudno prowadzi się biznes w kraju o tak ogromnym potencjale ludnościowym.
 • "Ja tego nie powiedziałem - skąd się biorą nieporozumienia? Warsztat o komunikacji" dr Halina Wiśniewska
 • "Jak z sukcesem przejść proces rekrutacji do międzynarodowej korporacji" Anna Przetacznik - Sawka, Michał Majewski  - Zastanawiasz się jak zdobyć swoją wymarzoną pracę? Nie wiesz jak napisać CV, dzięki któremu rekruter wybierze właśnie Ciebie? Obawiasz się spotkania rekrutacyjnego i nie jesteś pewien czego możesz się na nim spodziewać? Te i wiele innych tematów poruszymy na spotkaniu ze specjalistami ds. Rekrutacji i Rozwoju z firmy AXA. To idealna okazja na pytania i dyskusję z osobami, które na co dzień zajmują się rekrutacją i szkoleniami w międzynarodowej firmie z branży ubezpieczeń.
 • "Podróż przez rekrutację, jak nie zabierać ze sobą stresu w plecaku?" Anna Przetacznik - Sawka, Michał Majewski  -Zaproszenie na spotkanie rekrutacyjne to początek pewnej podróży. Jej celem jest wymarzona praca. Jak zaplanować tę wędrówkę, aby zakończyć ją sukcesem? Co robić, aby nie dźwigać ze sobą zbędnego ciężaru na plechach? Mamy dla Was porady jakie zasoby warto włożyć do plecaka, aby zapełnić go tym co doda nam pozytywnej mocy i wsparcia, a tym samym kilka kilogramów stresu zostawimy w domu. Spotkaj się ze Specjalistami ds. Rekrutacji i Rozwoju z firmy AXA - to idealna okazja na pytania i dyskusję z osobami, które na co dzień zajmują się rekrutacją i szkoleniami w międzynarodowej firmie z branży ubezpieczeń.
 • "Niewygodne pytania rekrutera, jak na nie odpowiadać? Co, po co, jak i dlaczego tak - o co pyta ciekawski rekruter" Anna Przetacznik - Sawka, Michał Majewski - Jaki jest Twój ulubiony kolor> Jakim zwierzęciem jesteś? Proszę sprzedaj mi ten długopis. Gdybyś mógł być kimkolwiek innym, kim byś był? Jaka była największa porażka w Twojej karierze? dlaczego studzienki ściekowe są okrągłe? Każdy z nas słyszał kiedyś o dziwnych pytaniach rekruterów. Przed spotkaniem rekrutacyjnym zastanawiamy się co odpowiemy, kiedy usłyszymy jedno z nich. Zapraszamy ze Specjalistami ds. Rozwoju i Rekrutacji z firmy AXA - pomogą Ci poradzić sobie w sytuacjach, kiedy usłyszysz trudne pytania rekrutacyjne.
 • "Autoprezentacja, czyli jak pokazać się z najlepszej strony"mgr Piotr Lignar - Celem tego wykładu jest przekazanie podstawowej wiedzy o tym jak przygotowywać się do wystąpienia publicznego w postaci prezentacji i jak je przeprowadzić . Opowiedziane w nim będzie o mechanizmie pierwszego wrażenia, o rozkładzie uwagi  słuchacza w czasie, o zasadach konstruowania wypowiedzi, o języku prezentacji, zasadach przygotowywania slajdów ilustrujących wystąpienie oraz o pracy z rzutnikiem, tablicą  i mikrofonem. Omówione zostaną   także zasadnicze błędy popełniane najczęściej podczas prezentacji . Również poradzę jak dawać sobie radę z  tak zwanymi trudnymi pytaniami. Oczywiście  wykład będzie ilustrowany slajdami w programie power point.
 • "Jak dobrze wypaść na prezentacji" mgr Piotr Lignar - Jak przygotować się do prezentacji z języka polskiego na egzaminie maturalnym. Podczas wykładu dowiecie się, jak sprawnie, efektownie i merytorycznie poprawnie przedstawić wybrany temat.  
 • "Negocjacje - warsztaty" mgr Ilona Hunek - Każdy z nas jest w pewnym sensie negocjatorem.  Negocjujemy w domu, w szkole, w pracy; negocjujemy z przełożonymi, z podwładnymi, z rodzicami, rodzeństwem, przyjaciółmi i z naszą ‘drugą połową’.   W biznesie i w zarządzaniu negocjacje są jedną z kluczowych umiejętności.  Jak skutecznie realizować swoje interesy w negocjacjach?  Jak przekonać drugą stronę do naszego rozwiązania?  Jak ze słabości zrobić siłę?  Jak wiele można osiągnąć rozpoczynając negocjacje ze zdawałoby się ‘słabej’ lub nawet ‘straconej’ pozycji? 
  Warsztaty będą prowadzone w formie gry symulacyjnej, podczas której uczestnicy będą mieli okazję przećwiczyć i udoskonalić swoje umiejętności negocjacyjne, ze szczególnym uwzględnieniem umiejętności budowania koalicji i korzystania z różnych źródeł siły w negocjacjach 
 • "Ogród rozkoszy piekielnych, czyli o siedmiu grzechach głównych i ziemskiej karze za nie" dr Mateusz Woiński - Źródłami inspiracji tego warsztatu są tryptyk Hieronima Boscha oraz klasyczny thriller Davida Finchera z siódemką w tytule. Dokonując prawnokarnej analizy kazusów zaczerpniętych z arcydzieł wszech czasów różnych dziedzin sztuki (literatury, filmu i muzyki nie wyłączając) będziemy poszukiwać odpowiedzi na pytanie o to, czy normy religijne są zabezpieczane prawnokarnymi normami zakazu lub nakazu. Jak dalece współczesne państwo (należące do cywilizacji opartej - według Feliksa Konecznego - na greckiej filozofii, rzymskim prawie i etyce chrześcijańskiej) i prawo przez nei stanowione respektuje trzeci z tych filarów?
 • "Tańczący z wściekłymi psami, czyli o prawie karnym w popkulturze" dr Mateusz Woiński - Ten warsztat to coming out pasjonata prawa karnego, który zamiast zachwycać się głosem Stinga w Every breath you take rozważa odpowiedzialność karną podmiotu lirycznego (stalking!), a oglądając Władcę Pierścieni myśli głównie o tym, czy Gollum ma schizofrenię, osobowość typu borderline, czy może jednak jest klasycznym przykładem zaburzenia dysocjacyjnego.

  Razem dokonamy rzeczy niemożliwej: w godzinę przeanalizujemy definicję przestępstwa (co trwa zwykle cały rok akademicki) posługując się przykładami z kanonu popkultury. Lojalnie uprzedzam: włożenie prawnokarnych soczewek spowoduje, że świat nie będzie już taki sam; tropienie okruchów prawa karnego jest zaraźliwe.

 •  "Stan wyższej konieczności. Prawo karne a kanibalizm na przykładzie tzw. »Sprawy grotołazów« Lona Fullera" dr Mateusz Woiński - Czy można poświęcić życie jednej osoby, by uratować troje? Czy życie sławnego naukowca jest więcej warte od życia robotnika? Pięciu badaczy grzęźnie w jaskini głęboko pod ziemią. Wiedzą, że zanim przyjdzie ratunek, zginą z głodu. Postanawiają więc dla dobra większości poświęcić jedną osobę. Ta hipotetyczna historia, wymyślona przez Lona Fullera, profesora prawa Harvard University, wykorzystywana jest na studiach prawniczych do rozważań nad moralnością prawa.
 • "Coaching jako metoda przyspieszenia rozwoju" dr Lidia Czarkowska 
 • "Wykorzystanie znanych postaci w reklamie" dr Jolanta Tkaczyk - Osobistości przenoszą w obszar działań marketingowych intensywne przeżycia emocjonalne i silne znaczenia ze świata obowiązującej w danej społeczeństwie kultury. Ich życie służy jako idealny i uniwersalny wzór do naśladowania, także w sferze konsumpcji i stylu życia. Konsumenci pilnie śledzą losy podziwianych przez siebie osobistości, których zachowanie i poglądy wpływają na ocenę marek, które wspierają swoim wizerunkiem. Reklamodawcy i twórcy reklam wierzą, że obecność sławnych osób pozwoli im zwrócić uwagę konsumenta rozpraszanego tysiącem informacji. Czy rzeczywiście? Co można osiągnąć wynajmując do reklamy znaną postać? Czego należy się obawiać?
 • "Jak przygotować reklamę prasową?" (warsztat) dr Jolanta Tkaczyk
 • "Reklama bez tajemnic" (podstawy) dr Jolanta Tkaczyk
 • "Nowe trendy w marketingu" dr Jolanta Tkaczyk
 • "Reklama podprogowa - fakty i mity" dr Jolanta Tkaczyk
 • "Product placement jako niestandardowa forma promocji" dr Jolanta Tkaczyk
 • "Fanfiki, fanvidy, fanarty i skanlacje - co może fan w sieci? Krótki przewodnik po prawie autorskim" dr Agnieszka Doczekalska - Hej fani mangi, anime, Tolkiena lub Harry’ego Pottera! Nie tylko kupujecie książki, komiksy i filmy, ale czasem ściągacie z sieci niedostępne lub za drogie produkty. Nie tylko czytacie o swoich ulubionych bohaterach, ale sami tworzycie poświęcone im alternatywne historie. Nie tylko oglądacie filmy, ale czasem przygotowujecie napisy do wersji niedostępnej w języku polskim. Które z waszych działań naruszają, a które nie naruszają prawa? Czy są one legalne w Polsce, Stanach Zjednoczonych lub Japonii? Skąd biorą się różnice w regulacjach prawnych? Jak dzielić się swoją pasją i kreatywnością, nie naruszając prawa?
 • "Ius est ars boni et aequi" mgr Zofia Snażyk - Co to jest prawo i czy jest nam potrzebne? Czy warto jeszcze stawiać pytania o prawo? Kiedy prawo jest słuszne i dobre? Czy prawo jest sztuką czy tylko sposobem na zarabianie pieniędzy?
 • "Klasyczne zawody prawnicze - adwokat, sędzia i prokurator" dr Aleksander Maziarz - Jak wygląda praca adwokata, sędziego i prokuratora. Podczas wykładu przedstawiona zostanie droga do podjęcia tych zawodów oraz ich specyfika. Omówione będą także podstawowe różnice pomiędzy tymi zawodami.
 • "Prawo - mitręga, biznes czy pasja" - dr Iwona Gębusia
 • "Do jakiego wieku dziecka rodzice muszą je utrzymywać i czy dzieci mają obowiązek utrzymywać swoich rodziców? - czyli o alimentach słów kilkoro" dr Magdalena Olczyk - Czy prawdą jest, że z chwilą osiągnięcia pełnoletności  rodzice nie muszą łożyć na utrzymanie dziecka? A co się dzieje, gdy dziecko chce studiować na innym kierunku niż rodzice to zaplanowali i odmawiają mu pomocy? Czy jeżeli któryś z rodziców nie utrzymywał z dzieckiem kontaktu, źle traktował swoje dziecko, to po latach w razie popadnięcia w nędzę, może żądać od dziecka pomocy materialnej? - odpowiedzi na te i kilka innych pytań odnajdziecie Państwo w trakcie wykładu poświęconego alimentom. Przedstawione zostaną uregulowania prawne wraz z licznymi przykładami z orzecznictwa sądów i praktyki dnia codziennego.
 • "Twoje prawa w Unii Europejskiej" dr Anna Pudło
 • "Historia pieniądza" dr Piotr Pilch
 • "Historia społeczna marki" dr Piotr Pilch
 • "Lalka Barbie - kult wartości czy wartość kultu" dr Piotr Pilch
 • "Idea zrównoważonego rozwoju" dr Joanna Kielin - Idea zrównoważonego rozwoju została stworzona jako odpowiedź na problem wynikający z zależności pomiędzy prowadzoną przez państwa polityką, której celem jest stały wzrost gospodarczy, oraz skutkiem tej polityki, jakim jest postępujące zniszczenie i degradacja środowiska naturalnego. Nie bez znaczenia pozostaje wpływ pogarszającego się stanu środowiska na jakość życia ludzkiego.  Zrównoważony rozwój stanowić miał koncepcję, która przy zachowaniu dóbr środowiska naturalnego nie hamowałaby rozwoju gospodarczego. Zgodnie z najbardziej znaną definicją zawartą w raporcie  Światowej Komisji ds. Środowiska i Rozwoju „Nasza Wspólna Przyszłość” (znanym także jako Raport Brundtland) zrównoważony rozwój to taki rozwój „w którym potrzeby obecnego pokolenia mogą być zaspokojone bez umniejszania szans przyszłych pokoleń na ich zaspokojenie”. Przedmiotem wykładu będzie prezentacja działań podejmowanych nie tylko przez państwa, ale także tych, które mogą być podejmowane przez wszystkich obywateli dla urzeczywistnienia idei zrównoważonego rozwoju.

Zajęcia mogą być zorganizowane na naszej uczelni lub (część z nich) w Waszej szkole.
Więcej informacji i zgłoszenia: tel. 22 519 21 70, 22 519 21 75, e-mail: ewelinar@kozminski.edu.pl